Pod względem górniczym północno-zachodni kraniec Polski kojarzy się przede wszystkim z eksploatacją ropy naftowej i gazu ziemnego. Jednak jeśli przyjrzeć się wnioskom od przedsiębiorców, to okazuje się, że najwięcej nowych inwestycji dotyczy pozyskiwania piasków i żwirów z odkrywek.
Spośród dwudziestu jeden postępowań wszczętych w 2020 r. w województwie zachodniopomorskim, a dotyczących wydania decyzji środowiskowych odnośnie do wydobywania kopalin, tylko jedno dotyczyło gazu ziemnego - eksploatacji gazu ziemnego w gminie Trzebiatów. Wszystkie pozostałe odnosiły się do złóż piasków lub piasków i żwirów. Pod względem górniczym więc województwo zachodniopomorskie pozostaje regionem, gdzie dominuje eksploatacja odkrywkowa.
W większości przypadków podjęta została decyzja o konieczności wykonania oceny oddziaływania na środowisko. Takiej potrzeby nie stwierdzono w przypadku inwestycji w rejonie miejscowości Prusinowo koło Gryfic, Święcianowo w gminie Malechowo niedaleko Sławna oraz w Bienicach w gminie Dobra. W dwunastu przypadkach wykonano inwentaryzację przyrodniczą, jednak w żadnym nie było konieczności modyfikacji obszaru chronionego.
Kilka planowanych inwestycji polegających na wydobywaniu piasku czy żwiru uznano za przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko - wydano opinię określającą zakres raportu oddziaływania na środowisko. Tak było w przypadku wniosków inwestorów dotyczących planowanych prac wydobywczych na terenie gminy Drawsko Pomorskie, Borne Sulinowo oraz na pograniczu gmin Dygowo i Gościno.
Brak znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko przyrodnicze stwierdzono w przypadku planowanej eksploatacji piasków ze żwirem w pobliżu granicy polsko-niemieckiej w Ognicy w gminie Widuchowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.