Poniedziałkowa, 24 listopada, sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się solidnymi wzrostami, a indeks DJI zyskał ponad 300 pkt. Inwestorzy mają nadzieję, że szczepionka przeciw koronawirusowi wpłynie korzystnie na wzrost PKB w gospodarkach rozwiniętych w średnim okresie.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,12 proc. i wyniósł 29 591,27 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,56 proc. i wyniósł 3577,59 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,22 proc. do 11 880,63 pkt.
- Przeciąganie liny między akcjami technologicznymi i cyklicznymi prawdopodobnie będzie kontynuowane przez kilka następnych tygodni. Możemy spodziewać się trudnych dni, gdy zostaną opublikowane dane gospodarcze, które będą odzwierciedlać pogorszenie wydatków konsumenckich, czego obecnie doświadczamy - oceniła Shannon Saccocia, dyrektorka ds. inwestycji w Boston Private.
Akcje wzrosły na wieść o tym, że szczepionka opracowywana przez AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie ma skuteczność do 90 proc.
To już trzeci poniedziałek z rzędu, gdy któryś z koncernów farmaceutycznych informuje o wysokiej skuteczności swojej szczepionki. Wcześniej zrobiły to Pfizer i BioNTech oraz Moderna.
Pierwsi Amerykanie mogą przyjąć szczepionki na koronawirusa już 11 lub 12 grudnia - poinformował szef amerykańskiego programu szczepień na Covid-19 dr Moncef Slaoui. Dodał, że możliwe jest wysyłanie szczepionek do ośrodków szczepień w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia.
Pfizer wystąpił w piątek do władz USA o zezwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym opracowanej przez siebie szczepionki przeciw koronawirusowi. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma się w tej sprawie spotkać 10 grudnia.
Akcje producenta leków Regeneron Pharmaceuticals rosły 0,5 proc. po tym, jak FDA w sobotę wydała zezwolenie na awaryjne stosowanie terapii przeciwciałami firmy na Covid-19.
Poprawa nastrojów wśród inwestorów to efekt, obok wiadomości w sprawie szczepionki, nieoficjalnych informacji, że Janet Yellen może zostać nominowana przez prezydenta-elekta Joe Bidena na stanowisko sekretarza skarbu.
Yellen była prezesem Rezerwy Federalnej w latach 2014-2018, kiedy amerykańska gospodarka notowała solidne wzrosty, stopy procentowe były na niskim poziomie, a S&P 500 zyskał prawie 60 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.