Inwentaryzacja nieczynnych kopalń odkrywkowych w Sudetach i na kielecczyźnie była przedmiotem przewidzianego na lata 2017-2020 programu badawczego, zatytułowanego Ocena możliwości reeksploatacji zaniechanych złóż cennych surowców. Badania przeprowadził Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy.
- Dostęp do nowych technologii wydobycia kopalin stwarza możliwość wznowienia eksploatacji złóż, których wydobycia w przeszłości zaniechano z różnych powodów, także tych wynikających z trudności natury technicznej. Szczegółowa analiza materiałów archiwalnych pozwoliła na obszarze Gór Świętokrzyskich oraz Dolnego Śląska wytypować wyrobiska, dla których została przeprowadzona inwentaryzacja złóż. W 2019 r. w oparciu o opracowaną kartę inwentaryzacyjną przeprowadzono weryfikację stanu wyrobisk - informuje Anna Bagińska z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Tym razem nie badano próbek i nie wykonywano wierceń. Badania polegały na analizie materiałów archiwalnych, przede wszystkim dokumentacji i artykułów, oraz weryfikacji aktualnego stanu wyrobisk poeksploatacyjnych. Pod uwagę wzięto złoża kamieni blocznych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb konserwacji zabytków.
Wśród zinwentaryzowanych wyrobisk znalazły się m.in. łomy marmurów Rogóżka położone na północ od Przełęczy Puchczówka, Biała i Zielona Marianna na górze Krzyżnik koło Stronia Śląskiego, Wapiennik, a także łom amfibolitów Wieściszowice w Rudawach Janowickich, łomy melafirów w Tłumaczowie czy łomy piaskowców Złotno i Wolany w Górach Stołowych.
- Badania nie dotyczyły tylko kamieni blocznych, ale po analizie innych kopalin okazało się, że analiza części z nich dubluje się z innymi zadaniami, to jest Pozyskiwanie surowców mineralnych ze złóż kopalin – dokumentowanie oraz Rewaluacja stanu rozpoznania geologicznego kraju, część nie posiada zasobów umożliwiających podjęcie reeksploatacji, a część została wykluczona ze względów na ochronę środowiska - stwierdza Krystian Lisiak, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.