Przeprowadzenie inwestycji antysmogowych w prywatnych budynkach jednorodzinnych planuje w nowym miejskim programie samorząd Rybnika. Miasto zamierza objąć programem do 100 zgłoszonych, najmniej zamożnych gospodarstw domowych.
O rozpoczęciu w poniedziałek naboru wniosków do wdrażanego programu Stop Smog poinformowała w poniedziałek, 16 listopada, rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień. Wnioski do programu będzie można składać do końca tego roku.
- Program Stop Smog wdrażany przez miasto Rybnik polega na wymianie bądź likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizacji budynku lub podłączenie do sieci ciepłowniczej bądź gazowej w budynkach jednorodzinnych. Co ważne, program nie polega na udzielaniu dotacji. Miasto realizuje prace, działając jako inwestor - wyjaśniła Skupień.
Oznacza to, że miasto zrealizuje przedsięwzięcia w konkretnych budynkach jednorodzinnych na podstawie umowy podpisanej z właścicielem. Program będzie przy tym kierowany do najmniej zamożnych gospodarstw domowych - zostanie nim objętych do 100 budynków.
Wnioskodawcą może być właściciel bądź współwłaściciele mieszkalnych budynków jednorodzinnych (lub wyodrębnionych lokali w budynkach jednorodzinnych) na terenie Rybnika. Wnioskodawcy muszą mieszkać w budynku objętym wnioskiem.
Miasto będzie odpowiadało za wybór wykonawcy robót budowlanych i instalacyjnych oraz nadzór nad inwestycją; uczestnik programu nie otrzyma pieniędzy i nie będzie wybierał wykonawcy. Koszt przedsięwzięcia niskoemisyjnego, bez wkładu własnego beneficjenta, nie będzie mógł przekroczyć 53 tys. zł.
Osoby zainteresowane udziałem w programie powinny złożyć wniosek o realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego. Po weryfikacji wniosków stworzony zostanie ranking, gdzie na podstawie kryteriów określonych w regulaminie przyznawane będą punkty. Osoby z największą liczbą punktów zostaną uczestnikami programu.
Szczegółowe zasady udziału w programie przybliża poradnik. Został on opublikowany m.in. na stronie miasta, w dziale dotyczącym programu: rybnik.eu/dla-mieszkancow/program-stop-smog.
Rybnicki samorząd przyznaje, że smog jest jednym z największych problemów miasta. W poprzednich sezonach grzewczych tamtejsza stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nieraz pokazywała najwyższe w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10, jednego z głównych składników smogu.
Miasto w części swojego serwisu internetowego poświęconej walce ze smogiem akcentuje, że główną przyczyną niskiej emisji w Rybniku jest rozproszona zabudowa jednorodzinna przy niekorzystnym ukształtowaniu terenu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.