Pierwsze kontenery na potrzeby szpitala tymczasowego w Płocku zostaną w poniedziałek dostarczone na teren budowy - podał PKN Orlen, który buduje placówkę. Spółka wyjaśniła, iż zabezpieczyła 194 kontenery, w których przygotowanych zostanie ok. 200 łóżek dla pacjentów z SARS-CoV-2 oraz zaplecze.
Informując o budowie i organizacji szpitala tymczasowego w Płocku, PKN Orlen podkreślił, że "prowadzi zaawansowane prace" związane z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury technicznej oraz terenu pod placówkę, która - jak przypomniał płocki koncern - powstanie na działce przy jego Centrum Badawczo-Rozwojowym.
"Pierwsze kontenery na potrzeby szpitala tymczasowego w Płocku dziś zostaną dostarczone na teren budowy" - przekazała w poniedziałek spółka. Wspomniała jednocześnie, iż równolegle prowadzona jest rekrutacja pracowników do obsługi szpitala tymczasowego, "przede wszystkim kadry medycznej, która profesjonalnie zadba o zdrowie pacjentów".
"Dzięki zaangażowaniu wielu spółek z Grupy Orlen prace związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Płocku idą błyskawicznie. Zabezpieczyliśmy niezbędną infrastrukturę techniczną pod placówkę medyczną, w której pacjenci otrzymają profesjonalną i kompleksową pomoc" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.
Szef płockiego koncernu zaznaczył, że jak w przypadku każdego realizowanego tam projektu, priorytetem jest także optymalizacja działań. - Dlatego, po zakończeniu pandemii, szpital kontenerowy będzie mógł zostać rozłożony i przechowywany w magazynie jako zabezpieczenie w razie innych wyjątkowych sytuacji - dodał Obajtek.
PKN Orlen podał, że w ramach przedsięwzięcia "zabezpieczył 194 kontenery medyczne, w których przygotowane zostanie ok. 200 łóżek dla pacjentów z SARS-CoV-2 oraz zaplecze, niezbędne do funkcjonowania szpitala tymczasowego". "Po zakończeniu pandemii placówkę będzie można rozłożyć w ciągu kilku dni i zmagazynować, bądź wykorzystać do innych działań specjalnych, np. na potrzeby wojska" - wyjaśniła spółka.
Jak przekazał PKN Orlen, z kolei płyty czy piasek użyte do przygotowania terenu pod płocki szpital tymczasowy, po zakończeniu jego użytkowania, zostaną przeznaczone na potrzeby innych inwestycji realizowanych przez koncern w Płocku.
Spółka przypomniała, że obok działań związanych z organizacją całej infrastruktury pod szpital tymczasowy, trwa rekrutacja kadry medycznej dla tej placówki. "Koncern przygotował kompleksowy plan działań rekrutacyjnych, włącznie ze stworzeniem i uruchomieniem strony internetowej, wspierającej proces: szpital.rekrutacje.orlen.pl" - zaznaczył PKN Orlen.
Według niego, poszukiwane są przede wszystkim osoby z wykształceniem medycznym i doświadczeniem zawodowym w placówkach systemu ochrony zdrowia, w tym m.in. lekarze specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii, lekarze w trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii, lekarze chorób zakaźnych, innych specjalizacji lub bez specjalizacji, pielęgniarki i pielęgniarze, w tym specjalizujący się w zakresie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Rekrutacja dotyczy też techników elektroradiologii, ratowników oraz opiekunów medycznych, a także sanitariuszy, sekretarek i sekretarzy medycznych, salowych i kierowców.
"Zakres obowiązków związanych z pracą w szpitalu tymczasowym będzie określany w zależności od specjalizacji. Osobom zatrudnionym spoza Płocka zapewnione zostanie zakwaterowanie i wyżywienie" - podkreślił PKN Orlen.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.