Aż 94 proc. wszystkich zatrudnionych w górnictwie węgla kamiennego pracuje w Zagłębiu Górnośląskim, 97 proc. zatrudniają spółki z udziałem Skarbu państwa, a jedynie 3 proc. podmioty prywatne. 78 proc. pracuje pod ziemią, a 22 proc,. na powierzchni – oto wyniki obszernej analizy zatytułowanej Zatrudnienie w górnictwie węgla kamiennego w Zagłębiu Górnośląskim opracowanej przez ekspertów z Instytutu Badań Strukturalnych.
Według sporządzonej analizy średni wiek osób zatrudnionych w górnictwie wynosi 39 lat. Wśród pracowników sektora górnictwa przeważają mężczyźni w grupie 30-39 lat. Odejść na emeryturę można za to już w wieku 50 lat.
„W 2019 r. zatrudnienie w górnictwie wyróżniał wyższy niż średnio w Polsce udział osób w wieku 30-39 lat oraz niższy udział osób pracujących w wieku 50 lat i więcej. Struktura ta wynika z charakteru pracy i związanym z nią systemem emerytalnym. Wśród pracowników sektora górnictwa przeważali mężczyźni w grupie 30-39 lat – trzon kadry robotników dołowych. Łącznie ta grupa stanowiła jedną trzecią wszystkich zatrudnionych w sektorze. Stosunkowo liczna była również grupa mężczyzn w wieku 40-49 lat (23 proc. zatrudnionych). Niemal dwukrotnie przeważała nad grupą mężczyzn do 30 lat (12 proc.), wśród których udział pracowników dołowych był jednak znacznie wyższy – czytamy w opracowaniu.
Autorzy opracowania: Jan Frankowski, Joanna Mazurkiewicz, Jakub Sokołowski i Piotr Lewandowski wskazują ponadto, że średni wiek pracowników górnictwa to 39 lat, jednak – jak zauważają -występują istotne różnice między pewnymi grupami pracowników.
„Po pierwsze, średnia wieku kobiet pracujących w górnictwie węgla kamiennego jest znacznie wyższa niż mężczyzn (odpowiednio 47 i 38 lat). Po drugie, pracownicy zatrudnieni na powierzchni są średnio starsi niż ci pracujący pod ziemią (odpowiednio 48 i 36 lat). Jest to istotne z punktu widzenia planowania narzędzi łagodzących proces transformacji oraz przeciwdziałania dyskryminacji różnych grup pracowników w dostępie do instrumentów restrukturyzacji zatrudnienia” – napisano dalej w raporcie.
Przytoczono także inne interesujące dane: Otóż 94 proc. osób zatrudnionych w górnictwie węgla kamiennego pracuje w kopalniach, 4 proc. w zakładach stowarzyszonych i 2 proc. w centrach spółek. Aż 9 na 10 osób pracujących w branży to mężczyźni, 30 proc. pracowników posiada wykształcenie górnicze
Szczegółowa diagnoza struktur zatrudnienia jest niezbędna do zaplanowania przyszłości branży i kierunków rozwoju regionu w kontekście sprawiedliwej transformacji sektora energetycznego, zaś cele opracowania 0 jak wskazano - jest wielowymiarowa diagnoza struktury zatrudnienia oraz ocena różnic pomiędzy poszczególnymi zakładami w górnictwie węgla kamiennego w Zagłębiu Górnośląskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.