Podjęcie prac podziemnych w ciągu budowanej drogi ekspresowa S3 było dotąd formalnie niemożliwe. Pod koniec października organy nadzoru górniczego zatwierdziły jednak plan robót podziemnych.
- Na obszarze objętym właściwością miejscową dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu w ciągu drogi ekspresowej S-3 wykonywany będzie tunel drogowy TS-26 na odcinku Sady Górne w gminie Bolków – Nowe Bogaczowice w gminie Stare Bogaczowice. Plan ruchu zakładu Budowa tunelu drogowego TS-26 sporządzony na lata 2020-2025 dla GDDKiA został zatwierdzony decyzją dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu z dnia 21 października 2020 r. Od tego czasu możliwa jest realizacja przewidzianych nim robót - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Droga ekspresowa S3 powstaje częściowo równolegle do obecnej drogi krajowej nr 3, łączącej Szklarską Porębę i Świnoujście. Sudecki fragment tej trasy ma mieć jednak zupełnie inny przebieg. Od Bolkowa trasa S3 skierowana zostaje przez Pogórze Wałbrzyskie i Góry Wałbrzyskie do Kotliny Kamiennogórskiej, gdzie granicę polsko-czeską przekroczy w Lubawce.
Na tym odcinku ma powstać najdłuższy w polskich Sudetach dwunawowy tunel pomiędzy wsiami Sady Górne w powiecie jaworskim i Nowe Bogaczowice w powiecie wałbrzyskim. Tylko wlotowe odcinki tunelu mają być wykonane techniką odkrywkową, reszta będzie drążona pod ziemią. Komora tunelu z jezdnią w stronę Świnoujścia ma mieć około 2300 m, natomiast w kierunku Lubawki około 2273 m. Pomiędzy Sadami Górnymi a Nowymi Bogaczowicami nie ma żadnych okazałych czy wysokich szczytów górskich, jednak konfigurację terenu spowodowała, że projektanci zdecydowali się na tunel.
- Z informacji przekazanych przez przedstawicieli wykonawcy tunelu TS-26 wynika, że rozpoczęcie prac górniczych planowane jest na pierwszy kwartał 2021 r. - dodaje Anna Swiniarska-Tadla.
Obecnie w polskich Sudetach istnieją trzy bardzo krótkie tunele drogowe. Jeden z nich znajduje się w Karkonoszach w Piechowicach, na drodze z centrum miasta do dzielnicy Michałowice. Dwa pozostałe znajdują się na Pogórzu Izerskim, na szosie łączącej Złotniki Lubańskie z zaporą wodną na Kwisie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.