Ruch Piast kopalni Piast-Ziemowit obchodzić będzie niebawem jubileusz 45-lecia działalności. Zakład prowadzi eksploatację na dwóch poziomach wydobywczych w grupie warstw łaziskich. Miąższość eksploatowanych pokładów waha się od 1,5 do 7,0 m.
Piast fedruje obecnie ok 12000 t surowca na dobę. Najbogatszy pokład osiąga miąższość około 7,0 m i jest eksploatowany na dwie warstwy. W górnictwie węglowym eksploatacja warstwowa nie jest nowością. Decyzja o eksploatacji drugiej warstwy w warunkach ruchu Piast poprzedzona była szeregiem badań, ale również świadomością o kurczącej się bazie zasobowej. Została podjęta w 2012 r. Eksploatację warstwy pierwszej zakończono w 1990 r., eksploatację drugiej rozpoczęto w 2014 r. Konsolidacja zrobów trwała 24 lata. Poniesione ryzyko zostało zrekompensowane, ponieważ eksploatowane ściany regularnie wykonywały zadania produkcyjne, a co najważniejsze, załoga zdobywała cenne doświadczenie.
Bieżący rok przyniósł kolejne wyzwanie. Zaplanowano wydobycie w rejonie, w którym warstwa pierwsza eksploatowana była 10 lat wcześniej. Uzyskane doświadczenie wykorzystano na etapie prac projektowych, jak również podczas drążenia wyrobisk przygotowawczych. W maju rozpoczęto eksploatację. Prace prowadzone są w systemie czterozmianowym. Ściana 373 a o długości 195 m i wybiegu 1828 m osiąga regularnie wydobycie dobowe na poziomie 4000 t. Jednocześnie górnicy utrzymują gabaryty i funkcjonalność chodnika nadścianowego, który będzie wykorzystany dla następnej ściany.
Problem, z którym przyszło się zmierzyć załodze Piasta jest sytuacja epidemiczna. Wirus nie ominął pracowników oddziałów wydobywczych, lecz na skutek podjętych działań, wprowadzonych procedur, zastosowanych środków, a przede wszystkim odpowiedzialności załogi, udało się ograniczyć liczbę zakażonych i prowadzić dalej zaplanowane zadania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A kto powiedział że nie dochodzi:) Ale Fedra jest
Najgrubszy poklad w europie był w kopalni paryz w Dabrowie Górnicczej49m reden
Jaki to poklad?
Gratulacje, brawo ,na ścianie na której teraz robie jest 800 ton ze skrawa ,robimy 3 czasem 4 na zmianę zmian wydobywczych jest 4 wiec kto umie liczyć to ile jest na dobę węgla z pokladu 501,węgiel zchodzi na pniu nie ma zwałów. Nie piszą o nas (...) propaganda dziś jest jak za komuny nawet gorzej. Dno.
Szkoda że odział który brał druga warstwę jako pierwszy na piaście już nie istnieje
Szacunek i podziw dla załogi że nie dochodzi do pożarów endogenicznych, opadów stropu itd. Brawo