Sudety obok rejonu Gór Świętokrzyskich postrzegane są jako krajowe zagłębie surowcowe pod względem kopalin pozyskiwanych metodą odkrywkową. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej, to okazuje się, że na Dolnym Śląsku i nie tylko w Sudetach, lecz także na terenie przedsudeckim i Nizinie Śląskiej funkcjonuje sporo zakładów górniczych. Nie brakuje też nowych wniosków składanych przez przedsiębiorców w procedurach dotyczących wydobywania kopalin.
Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu wpłynęło w 2020 r. ponad dwadzieścia wniosków do zaopiniowania, dotyczących eksploatacji odkrywkowej. Większa ich część nie dotyczy Sudetów, lecz terenu przedsudeckiego i nizinnej części Dolnego Śląska.
Z terenu gminy Bolesławiec wpłynęły np. wnioski dotyczące eksploatacji kruszywa naturalnego ze złoża Kraszowice w obszarze górniczym Kraszowice pole B oraz w projektowanym obszarze górniczym Kraszowice - Pole C. Inny wniosek dotyczył wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego Nowa Wieś Złotoryjska II w gminie Złotoryja.
Z okolic położonej między Wrocławiem a Legnicą Środy Śląskiej napłynęły wnioski w sprawie eksploatacji kruszywa naturalnego ze złoża Kryniczno V oraz kontynuacji eksploatacji złoża Chwalimierz II. Druga z tych inwestycji dotyczy złoża iłów.
Zaopiniowania wymagały także inwestycje polegające na eksploatacji odkrywkowej kopalni złoża kruszywa naturalnego Baranowice w gminie Wąsosz na zachód od Rawicza, eksploatacja i przeróbka kruszywa naturalnego ze złoża Nowica I"w gminie Dobroszyce czy też z z części złoża kruszywa naturalnego Stróża Północ w gminie Mietków. Kolejnymi przedsięwzięciami zgłoszonymi do zaopiniowania były odkrywkowe eksploatacje piasków skaleniowo-kwarcowych z dwóch złóż Dziadkowo WG w gminie Cieszków oraz Karnice w gminie Żmigród.
Także w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w pobliżu granicy z województwem lubuskim, znajdują się złoża kopalin o znaczeniu gospodarczym. Wymienić to można np. złoże kruszywa naturalnego Wilkocin II w miejscowości Wilkocin w gminie Przemków.
Większość wniosków została już zaopiniowana. W stosunku do niektórych sprawa jest w toku. Dotyczy to np. kontynuacji wydobywania kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego Paszowice II koło Jawora czy też kontynuacji eksploatacji złoża piaskowo-żwirowego Stoszyce w gminie Kąty Wrocławskie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.