W Suszcu, na terenach po byłej kopalni Krupiński, powstały hale produkcyjno-montażowe o powierzchni użytkowej ponad 15 tys. m kw, w których będą produkowane szyny kolejek podwieszanych, rurociągi magistralne, krążniki do przenośników taśmowych, rynny trasowe do przenośników zgrzebłowych i sekcje obudów zmechanizowanych. To efekt kontraktu zawartego pomiędzy Jastrzębskimi Zakładami Remontowymi, należącymi do Grupy Kapitałowej JSW, a spółką Budimex, która zrealizowała przedsięwzięcie w formule „projektuj i buduj”.
Co ciekawe, na południowej elewacji budynku socjalno-biurowego, dachach hal i budynku administracyjnego zamontowano instalację o mocy 671 kWp. Zainstalowanych zostało 2100 modułów fotowoltaicznych o mocy jednostkowej 320 kWp.
Jastrzębska Spółka Węglowa ma szeroki plan związany z rewitalizacją terenów po byłej kopalni w Suszcu. Ma tam powstać nowoczesny kompleks przemysłowy, w skład którego , w skład którego wejdą m.in.: fabryka ogniw wodorowych stosowanych w elektromobilości oraz pojazdów napędzanych tym czystym paliwem, zakład włókien węglowych i wyjątkowa w skali kraju podziemna elektrownia szczytowo–pompowa. Poza tym planowane jest stworzenie centrum serwisowo-logistycznego.
Projekt idealnie wpisuje się w „Program dla Śląska” oraz rządowy program „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju'". Na razie zaprojektowane i wykonane przez Budimex obiekty produkcyjno-remontowe pozwolą Jastrzębskim Zakładom Remontowym rozwijać produkcję maszyn i urządzeń na potrzeby sektora wydobywczego w Polsce i za granicą. Sama zaś Jastrzębska Spółka Węglowa będzie mogła częściowo uniezależnić się od dostawców maszyn i urządzeń górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.