Atmosfera wolności, młodości, odmowa przepychu i nadmiaru - wszystko to „loft”. Styl ten jest chyba najtańszy i najprostszy do stworzenia, trochę buntowniczy i bohemski.
Trend pojawił się w połowie XX w. w Stanach Zjednoczonych, kiedy ze względu na wzrost cen ziemi w Nowym Jorku właściciele manufaktur zostali zmuszeni do przeniesienia produkcji na peryferie. Opuszczone przemysłowe pomieszczenia magazynów, warsztatów i fabryk stały się łakomym kąskiem dla bohemy: artystów i innych kreatywnych ludzi, którzy nie mieli dużo pieniędzy, ale za to mieli wiele pomysłów, jak odnowić te pomieszczenia i wykorzystać je dla pokazów, wystaw i życia.
Cechy stylu loft we wnętrzu mieszkania
Kolory
We wnętrzach w stylu loft dominują kolory matowe, „wyblakłe”, „szorstkie”, „fabryczne”. Wywołujące skojarzenia z warsztatem, produkcją, placem budowy: biel, czerń, odcienie szarości i brązu.
Zestawienie kolorów jest najczęściej bardzo kontrastowe: ciemnobrązowy, szary lub czarny łączą się z czystym białym kolorem.
Wykończenie ścian, sufitów i podłóg
We wnętrzu loftowym stosuje się cegłę nieotynkowaną lub częściowo otynkowaną, najczęściej malowaną na biało. Szorstki beton ze śladami szalunków lub gładki beton z charakterystycznymi zaciekami. Stare, zniszczone, niemalowane podłogi drewniane.
W nowym budownictwie dla osiągnięcia takiego efektu można używać specjalnie stworzonych materiałów dekoracyjnych, takich jak imitujące cegły fototapety. Aranżacja wnętrz w stylu loft za pomocą fototapet może być prostsza niż nakładanie tynków czy malowanie. Kolejną zaletą fototapet jest możliwość „podglądu” ich we wnętrzu jeszcze przed zakupem.
Generalnie wnętrze powinno wyglądać na niedokończone, ze śladami eksploatacji. Musimy odnaleźć piękno w cechach zużytego, może nawet opuszczonego budynku.
Meble i dekoracje
Meble powinny być nieco brutalne, szorstkie. Jeśli wyglądają, jakby zostały kupione na targu staroci lub wykonane ze złomu - to jest to, czego potrzebujesz. Ale nowe minimalistyczne meble również odnajdą się w loftowym wnętrzu, jeśli będą wystarczająco proste i dobrane kolorystycznie.
Wystrój wnętrz w stylu loft doskonale uzupełnią elementy urbanistyczne, takie jak stare znaki drogowe czy plakaty.
Wolna przestrzeń
Jedną z najważniejszych cech stylu loft jest swobodny układ pomieszczeń, a duże mieszkania, wykończone w takim stylu, wyglądają wyjątkowo dobrze. Tak więc jeśli planujesz budowę domu i następną aranżację w „brutalnym” stylu, zadbaj o przestrzeń i swobodny układ.
Idealnie wygląda salon z wysokim sufitem oraz antresolą, na której może znajdować się sypialnia lub gabinet.
Jeśli nie ma możliwości stworzenia dwupiętrowego pokoju, wysokie sufity nadal będą pasować do stylu. W takim pomieszczeniu wystarczy miejsca na wyraziste elementy pod sufitem, takie jak: kanały wentylacyjne, belki, a nawet kilka dużych dekoracji (jak model samolotu czy rower).
Styl loft to przede wszystkim wyrażanie siebie, a więc nie bój się szukać inspiracji i wprowadzać je w życie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Mam apartament w stylu loft jest to mój styl ulubiony taka sobie nowoczesna nonszalancja