Ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce są aktualnie najwyższe w Unii Europejskiej - informuje Ember, think tank zajmujący się klimatem. Jednocześnie autorzy raportu zwracają uwagę, że Polska stoi na czele tego rankingu od sześciu miesięcy.
Jak wynika z analiz Ember w kwietniu 2020 r. Polska wyprzedziła Grecję pod względem cen hurtowych energii elektrycznej, które od tej pory pozostają najwyższe w UE. Pomiędzy kwietniem a wrześniem 2020 r. średnie ceny energii elektrycznej w Polsce wynosiły 46 euro/MWh, czyli prawie 50 proc. więcej niż średnia dla reszty UE-27 (31 euro/MWh).
Do kluczowych czynników odpowiadających za wysokie ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce w analizie zaliczono: drogi polski węgiel, spadające ceny gazu i niski udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce.
Analitycy Ember zaznaczają, że za poziom hurtowej ceny energii elektrycznej w Polsce odpowiadają źródła węglowe i zwracają uwagę, że w maju 2019 r. polski węgiel stał się droższy od importowanego, a od tamtej pory ten trend tylko się pogłębia. Z danych, które publikują, wynika, że w sierpniu 2020 r. węgiel kamienny wydobywany w Polsce był o 18 EUR za tonę droższy od importowanego, podczas gdy przez cały 2017 r. i 2018 r. polski węgiel był średnio 24 EUR na tonę tańszy od importowanego.
W analizie Ember zwrócono też uwagę, że Polska ma jeden z najniższych udziałów OZE o zerowych kosztach krańcowych w produkcji energii w Europie - 13 proc., co oznacza, że w skali roku praktycznie żadne godziny nie zależą w Polsce od OZE o zerowych kosztach. Natomiast w wielu europejskich krajach już od ponad dekady w godzinach, w których można liczyć na sporą produkcję energii z wiatru lub słońca, ceny hurtowe spadają, bo w sytuacji, gdy można ograniczyć produkcję energii z najdroższych źródeł, ceny hurtowe są wyznaczane przez tańsze źródła.
Autorzy analizy zaznaczają również, że biorąc pod uwagę koszty wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach gazowych i węglowych od kwietnia 2019 r. na lepszej pozycji są źródła gazowe. Wynika to z wyraźnego spadku cen gazu i utrzymania się kosztów produkcji energii z węgla, choć ceny tego paliwa spadały, ale wzrosły ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
Jak czytamy w opracowaniu, wysokie ceny energii elektrycznej w Polsce mają dwa główne skutki: wzrasta jej import, a ponadto spada konkurencyjność polskiego przemysł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Co polskie to wszystko sprzedane lub zlikwidowane nawet energie elektryczną kupujemy od germana podpisali politycy czy to z lewa czy prawa rozne zobowiazania np opłaty co2 i wiele innych na reke zachodnim panom....w polsce zachodnie banki,sklepy,strefy ekon zachodnich koncernów itp. no niestety robia z nami jak z kredyciazami frankowymi....by tam na zachodzie lepiej sie zyło....tak jak kiedys gdy przed 1 w.s. mieli swoje kolonie zamorskie,afrykanskie,indyjskie te ludy budowały bogactwa zachodnie.....
A podobno ceny prądu nie miały wzrosnąć? ;) Pajace