Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz b. prezes PGNiG Piotr Woźniak zostali tegorocznymi laureatami nagrody w kategorii bezpieczeństwo energetyczne im. Ignacego Łukasiewicza.
Nagrody wręczono podczas otwarcia 5. edycji konferencji naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Dwudniowa konferencja rozpoczęła się w poniedziałek, 12 października, w Rzeszowie.
Jak poinformowano w uzasadnieniu, ministrowi Kurtyce nagrodę przyznano za "pełnienie funkcji prezydenta szczytu klimatycznego COP24, a także umiejętności negocjacyjne w zakresie godzenia różnorodnych interesów narodowych w ramach polityki klimatycznej w latach 2018-2019".
- To niesłychanie istotne, że właśnie w Polsce została podniesiona kwestia dotycząca sprawiedliwości w wymiarze społecznym, kulturowym i gospodarczym transformacji klimatycznej, transformacji energetycznej. Aby odbywała się ona z poszanowaniem całych grup społecznych, które pracują w obszarze energetyki opartej na paliwach kopalnych" - mówił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, który odebrał nagrodę w imieniu ministra Kurtyki.
Z kolei prezesowi Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w latach 2016-2020 Piotrowi Woźniakowi nagrodę przyznano za "zaangażowanie w politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski". W uzasadnieniu jej przyznania doceniano jego "umiejętności negocjacyjne, które przyczyniły się do zróżnicowania struktury kontraktów gazowych".
Woźniak, odbierając nagrodę, zauważył, że "w tych wszystkich działaniach i staraniach od dwudziestu paru lat" nie był sam. Podkreślił profesjonalizm swoich współpracowników, z którymi - jak mówił - miał "przyjemność pracować od końcówki XX w.".
Tematem rzeszowskiej konferencji jest m.in. bezpieczeństwo energetyczne w obliczu globalnych trendów transformacyjnych. Bierze w niej udział prawie 130 prelegentów z całej Polski, wśród których znajdą się przedstawiciele największych polskich firm energetycznych, administracji, a także eksperci. Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa większość uczestniczy w niej zdalnie.
Konferencję organizuje Instytut Polityki Energetycznej we współpracy z Politechniką Rzeszowską. Współorganizatorami są: zakład ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej oraz Studenckie Koło Naukowe "Eurointegracja".
Wśród tegorocznych gości są m.in. wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, Zbigniew Gryglas - wiceminister aktywów państwowych oraz wiceprezes PKN Orlen Józef Węgrecki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.