Nie trzeba będzie schodzić pod ziemię, aby zapoznać się z wiekową sztolnią odwadniającą tarnogórskie wyrobiska górnictwa kruszcowego. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej planuje zachęcić turystów do zwiedzania na powierzchni trasy wiodącej od szybu Sylwester do wylotu sztolni w gminie Zbrosławice.
- Zakończenie prac na wylocie sztolni wiąże się z tym, że musimy spełnić wskaźniki ruchu turystycznego - uzasadnia Grzegorz Rudnicki, członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, prowadzącego podziemna trasę turystyczną w sztolni.
Na trasie sztolni ocalało do dzisiaj 10 szybów, z tego z powierzchni dostępnych jest 5. Są to szyby Maszynowy, Staszic, Glück, Sylwester oraz Ewa. Dwa ostatnie służą turystom udającym się na podziemną przejażdżkę łodziami w sztolni. SMZT chciałoby rozpropagować także inne szyby, w tym szyb Adam. Jest on pierwszym ocalałym szybem licząc od wylotu sztolni. Dostępny jest od podziemi, natomiast na powierzchni został zabonowany. Zachowały się też ruiny rotundy nadszybia. Historyczny numer szybu Adam to 5, podczas gdy szyb Ewa nosił numer 13, a Sylwester - nr 17.
Podczas tegorocznej wrześniowej Industriady organizowane były wycieczki z przewodnikiem od na powierzchni szybu Sylwester przez szyb Adam do wylotu sztolni. Wzięło w nich udział około osiemdziesięciu osób. Obecnie turyści będą mogli ten odcinek pokonać samodzielnie, pobierając mapkę z trasą dojścia. Na podstawie liczby wydanych mapek SMZT będzie mogło oszacować zainteresowanie tym szlakiem.
Aby uatrakcyjnić zwiedzanie, na powierzchni przy szybach Ewa i Sylwester stanęły z początkiem jesieni nowe tablice informacyjne. Jedna z tablic ustawiona została przy wylocie sztolni, wyremontowanym w tym roku. Dodatkowo między szybem Sylwester a tablicą przy alejce w reptowskim parku ma stanąć kolejna tablica z historią sztolni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.