Za kilkanaście lat w Polsce będziemy mieli zrównoważony miks energetyczny - mówił w czwartek, 8 października, we Wrocławiu podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas. Naszą specjalnością może być sektor biogazu - dodał.
Gryglas, który jest również pełnomocnikiem ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, w czwartek uczestniczy w odbywającym się w stolicy Dolnego Śląska VI Kongresie Energetycznym.
Podsekretarz podkreślił, że Polska po transformacji energetycznej będzie krajem "niesłychanie nowoczesnym". Wskazywał przy tym, że za kilkanaście lat w Polsce będzie zrównoważony miks energetyczny. Jak mówił, w planach jest budowa reaktorów jądrowych, a w miksie znaczącą pozycję będą miały odnawialne źródła energii, fotowoltaika oraz morska energetyka wiatrowa. Istotną rolę zdaniem Gryglasa mogą odegrać też biogazownie.
- Sektor biogazu może być polską specjalnością. Nasze możliwości produkcji biometanu są oceniane na 7 mld m sześc., to jest niemal poziom importu gazu do Polski z kierunku wschodniego - mówił Gryglas.
Powołując się na raport jednej ze światowych agencji energetycznych wskazał, że w Chinach do roku 2040 planuje się w morskiej energetyce wiatrowej budowę siłowni o łącznej mocy 110 GW.
- W tym raporcie podano, że morska energetyka wiatrowa mogłaby zapewnić pełne potrzeby ludzkości w zakresie energii - mówił Gryglas.
W tym kontekście Gryglas mówił też o planach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie.
- W Brukseli usłyszałem o dwóch "piątkach", czyli pięciokrotny wzrost mocy w morskiej energetyce wiatrowej w Europie do 2030 r. - dziś ta moc to 20 GW, czyli do 2030 r. Europa chciałaby osiągnąć 100 GW, i kolejna piątka do 2040 r., czyli już 500 GW w morskiej energetyce wiatrowej - mówił.
W Polsce - jak wskazywał - planowane jest osiągnięcie 11 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej do roku 2040 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Prorok...czy co?