Kopalnia Murcki-Staszic zaprojektowała i realizuje jeden z największych projektów aktywnej profilaktyki tąpaniowej w historii polskiego górnictwa. Jest on związany z ponownym rozruchem ściany 3b-S, która zaprojektowana została na głębokości 1030 m. Będzie wybierana z zawałem stropu na wysokość do 3 m. Ze względu na duże zagrożenie tąpaniowe wprowadzono tam dobowe ograniczenie postępu do 3 m.
Dotychczasowa eksploatacja ściany miała bardzo burzliwy przebieg, głównie ze względu na zagrożenie tąpaniami. Została uruchomiona 12 grudnia 2016 r. Do chwili obecnej w jej parceli wystąpiły dwa odprężenia górotworu oraz jedno tąpnięcie. Pierwsze odprężenie miało miejsce 23 lutego 2017 r. Powód: wstrząs sejsmiczny o energii 5x10 do 6 J. Kolejne zarejestrowano 5 września 2017 r. Tym razem spowodowane było wstrząsem sejsmicznym o energii 3x10 do 8 J. To najsilniejszy wstrząs zarejestrowany na Staszicu. Nie było innego wyjścia, jak tylko prowadzić aktywną i pasywną profilaktykę tąpaniową wraz z lokalizacją ognisk wstrząsów. Górotwór wciąż jednak był niespokojny.
21 października 2017 r. ponownie wystąpił wstrząs sejsmiczny o energii 3x10 do 7 J. Po tym zdarzeniu postęp ściany został wstrzymany. Na domiar złego pojawiło się kolejne zagrożenie. W wyniku postoju ściany prowadzonej w grubym pokładzie węgla zarejestrowano wzrost zagrożenia pożarowego. Rejon został otamowany.
28 lipca 2020 r. otrzymaliśmy decyzję nadzoru górniczego zezwalającą na wznowienie eksploatacji ścianą 3b-S. Dla dalszego, bezpiecznego prowadzenia wydobycia ścianą 3b-S, kopalnia zaprojektowała i realizuje jeden z największych projektów aktywnej profilaktyki tąpaniowej w historii polskiego górnictwa. Prowadzone były m.in. strzelania torpedujące skały stropowe znajdujące się nad pokładem 501 i 501 z wyrobisk przyścianowych i znajdujących się w nadległym pokładzie 501. Dzięki wykonanej upadowej XXIX a-s pojawiła się możliwość rozszerzenia zakresu aktywnej profilaktyki tąpaniowej z pokładu 501. Zgodnie z założonym projektem zaplanowano wyprzedzenie wynoszące minimum 300 m przed frontem ściany. Łącznie wykonano 118 strzelań torpedujących zużywając łącznie 10196 kg materiałów wybuchowych.
Projekt Techniczny Eksploatacji pokładu 510/III ścianą 3b-S zakłada kontynuowanie strzelań torpedujących oraz wstrząsowych z frontu ściany, wyrobisk przyścianowych oraz dostępnych wyrobisk w pokładzie 501. Do końca wykonanych zostanie jeszcze ok.. 350 strzelań, z użyciem ok. 30000 kg materiału wybuchowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Mogę kupować wszędzie byle z moich podatków nie finansować waszych pięciotysięcznych emeryturek , których nie jesteście w stanie sobie wypracować przez 25 lat pracy.
Dzisiaj jest niska cena 58 dolarów w Ara bo jesteśmy na rynku konkurencją ale jak nas zamkną to będzie węgiel dla ciebie węgiel po 158 dolarów Tak myślisz polaczku , tak samo masz z pomidorami które urosły na Rosyjskich nawozach , moczniku trują cie a ty nawet nie wiesz dwa razy płacisz raz za pomidory a drugi raz u chirurga jak wycinają ci torbiela który wyhodowałeś w brzuchu Kupuj wszystko zachodu albo ze wschodu polsko jezyczny niewolniku
Energetyk ty chyba nie masz pojecia co to 501 510 POKŁAD
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Wy w tym górnictwie chyba macie coś z głową .Wydobycie szlamu energetycznego z głębokości 1030m, który jest w ARA za 58$, po to tylko żeby mieć zajęcie, a i żeby przejść na zasłużoną emeryturkę po 25 latach.