Już za rok, w dniach od 7 do 9 września 2021 r., w Katowicach odbędzie się 5. Polski Kongres Górniczy. Wydarzenie zaplanowano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w trakcie trwania XIX Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2021 oraz Targów B2Energy Poland KATOWICE 2021. Organizatorami Kongresu są: Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, Towarzystwo Tradycji Górniczych Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej z siedzibą w Gliwicach oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa – Koło Zakładowe przy Politechnice oraz Polska Technika Górnicza.
Największa impreza wystawiennicza
Polski Kongres Górniczy ma od dawna ugruntowaną pozycję i tradycję, jest też najważniejszym forum spotkań przedstawicieli nauki i przemysłu w szeroko pojętym obszarze górnictwa, natomiast Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE, organizowane od ponad 30 lat, są znaczącym wydarzeniem promocyjnym dla polskiej branży górniczej i największą imprezą wystawienniczą przemysłu wydobywczego, energetycznego i hutniczego w Europie.
Polski Kongres Górniczy, MTGPEiH KATOWICE 2021 oraz B2Energy Poland KATOWICE 2021 promują polski przemysł oraz umożliwiają nawiązywanie kontaktów przedstawicieli nauki z branżą przemysłową i handlową. Wydarzenia te mają także służyć ekspozycji nowoczesnych technologii węglowych i urządzeń w nowoczesnym przemyśle.
Hasło przewodnie planowanego Kongresu brzmi: „Przemysł górniczy XXI wieku – jak poszukiwać, wydobywać i przetwarzać surowce mineralne i energetyczne, chroniąc klimat i środowisko?”.
Podczas obrad omawiane będą bieżące problemy branży górniczej oraz wyzwania, przed którymi stoi przemysł górniczy XXI w. Przewidywana jest organizacja sesji plenarnej oraz kilkunastu sesji, których tematyka będzie poruszała takie zagadnienia jak m.in.: aerologia i ratownictwo górnicze, automatyka i robotyka w górnictwie, budowa i eksploatacja maszyn górniczych, górnictwo podziemne i odkrywkowe, inżynieria mineralna, nowoczesne technologie w budownictwie górniczym, ochrona środowiska na terenach górniczych i pogórniczych, rewitalizacja terenów i obiektów pogórniczych, zagrożenia naturalne w górnictwie, zarządzanie przedsiębiorstwem górniczym.
Organizatorzy liczą, że szeroka i niezwykle istotna dla branży górniczej tematyka Kongresu skłoni do udziału w obradach zarówno przedstawicieli nauki z wyższych uczelni oraz placówek naukowo-badawczych, jak również przedstawicieli przemysłu.
Szczegóły dotyczące 5. Polskiego Kongresu Górniczego będą podane na początku stycznia 2021 r. na stronie internetowej www.pkg.edu.pl.
Trwa akcja rekrutacyjna
Warto przy okazji wspomnieć, że Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej prowadzi obecnie akcję rekrutacyjną na studia wyższe. Władze Wydziału podkreślają duże zainteresowanie absolwentów szkół średnich oferowanymi kierunkami studiów, tj.: Górnictwem i Geologią, Inżynierią Bezpieczeństwa oraz Automatyką i Informatyką Przemysłową. Uruchomiony w 2018 r. kierunek Automatyka i Informatyka Przemysłowa zdążył już zdobyć duże zainteresowanie wśród młodych ludzi. W ub.r. kandydaci w 100 proc. wypełnili limit przyjęć. Nowoczesne laboratoria oraz wysokie kwalifikacje kadry nauczycielskiej są gwarancją ciekawych studiów i atrakcyjnej pracy po ich zakończeniu. Należy zaakcentować fakt, że kierunek ten ma profil praktyczny, tzn. większość zajęć związana jest z nabywaniem umiejętności praktycznych, tak cenionych przez potencjalnych pracodawców. Duże zmiany przeszedł kierunek studiów Inżynieria Bezpieczeństwa. Zmieniony i uatrakcyjniony został program studiów, pojawiły się nowe specjalności studiowania. Z kolei absolwenci specjalności „bezpieczeństwo publiczne” mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w służbach rządowych lub samorządowych, powołanych do ochrony ładu i porządku publicznego.
Absolwenci specjalności „elektrotechnika i automatyka w górnictwie” są poszukiwani na rynku pracy nie tylko przez spółki górnicze, ale również przez inne przedsiębiorstwa potrzebujące elektryków i automatyków. Inżynierem mechanikiem można zostać po ukończeniu specjalności „maszyny górnicze budowlane i drogowe” lub „maszyny i urządzenia górnicze i wiertnicze”. Ukończenie specjalności „budownictwo podziemne i ochrona powierzchni”, poza możliwością uzyskania zatwierdzenia kwalifikacji górniczych, daje możliwość zatrudnienia m.in. w przedsiębiorstwach zajmujących się budową infrastruktury podziemnej. Od lat dużą popularnością, szczególnie na studiach niestacjonarnych, cieszy się specjalność „eksploatacja złóż i zagospodarowanie odpadów”, na której kształceni są specjaliści znajdujący zatrudnienie w zakładach górniczych. Wydział wiąże też duże nadzieje z nową specjalnością pod nazwą „górnictwo odkrywkowe”. Duża liczba odkrywkowych zakładów górniczych w naszym kraju (ponad 7000) stwarza spore zapotrzebowanie na absolwentów. Kolejna specjalność, „geodezja górnicza”, gwarantuje absolwentom możliwość uzyskania uprawnień zawodowych nie tylko mierniczego górniczego, ale również w zakresie geodezji i kartografii powierzchniowej.
W br. liczba zapisanych kandydatów na semestr pierwszy na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląski wynosi 265.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.