Z pejzażu Bielska-Białej zniknęła chłodnia kominowa, a wcześniej dwa, wysokie na ponad 100 m, kominy nieczynnej już elektrociepłowni. Przez wiele lat były jednym z charakterystycznych elementów miasta. Trwa też rozbiórka innych obiektów - podał Tauron Ciepło.
- Prace rozbiórkowe wyłączonej z użytkowania części elektrociepłowni w Bielsku-Białej są na zaawansowanym etapie. Wyburzono już m.in. dwa kominy: 160-m i 120-m, chłodnię kominową, budynki rozdzielni, nastawni głównej, kotłowni, magazynu gazów technicznych, rozdzielni elektrycznych oraz elektrofiltry - poinformowała PAP rzeczniczka Tauron Ciepło Małgorzata Kuś.
Zaznaczyła, że "do wyburzenia pozostała jeszcze część budynku maszynowni, a także stacja uzdatniania wody oraz sprężarkownia".
- Zgodnie z zapisami umowy prace wyburzeniowe powinny zostać zakończone do 15 kwietnia 2021 r. Ich ostatni etap, zaplanowany do realizacji na początku przyszłego roku, obejmie m.in. rekultywację terenu oraz prace porządkowe - powiedziała Kuś.
Jak dodała, spółka nie podjęła jeszcze decyzji co do przyszłości terenu, który zajmowała stara elektrociepłownia.
- Rozważane są różne możliwości zagospodarowania terenu po rozbiórce, w tym także sprzedaż w celach komercyjnych - zaznaczyła.
Budowa bielskiej elektrociepłowni ruszyła w 1960 r. Powstawała ona wówczas na obrzeżach miasta. Współcześnie to praktycznie bezpośrednie otoczenie ścisłego centrum. Budowa trwała 13 lat. Powstały m.in. dwa wysokie kominy. Były to najwyższe budowle w mieście. Widoczne z odległości wielu kilometrów są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu Bielska-Białej.
W 2013 r. Tauron wybudował w Bielsku-Białej, tuż przy starej elektrociepłowni, nowy blok ciepłowniczy. To jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Inwestycja kosztowała 617 mln zł. Dawna elektrociepłownia, w tym kominy, nie były już wykorzystywane.
Tauron Ciepło to największy producent ciepła na południu Polski i jeden z największych w kraju. Zakłady tej spółki funkcjonują m.in. w Katowicach i Bielsku-Białej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.