Koniec roku to czas podsumowań, również w firmach i przedsiębiorstwach. To również czas, w którym w każdej firmie przeprowadzana jest inwentaryzacja. Na czym polega inwentaryzacja, czym różni się od remanentu i jak ją przeprowadzić szybko i sprawnie?
Remanent a inwentaryzacja- różnice
Pojęcia inwentaryzacji i remanentu są stosowane zamiennie. W rzeczywistości mają one podobne znaczenie, są jednak pewne różnice. Inwentaryzacja to wszystkie czynności, które służą ustaleniu rzeczywistego stanu wszystkich składników majątku danej firmy. Remanent natomiast jest pewną metodą stosowaną do przeprowadzenia inwentaryzacji, a dokładniej jest to metoda spisu z natury. Polega on na dokładnym przeliczeniu wszystkich składników, które objęte są inwentaryzacją. Mogą być to np. wszystkie produkty w sklepie. Uzyskane dane zapisuje się na kartach spisowych. Zazwyczaj najpierw przeprowadzone jest liczenie pełne, a następnie liczenie powtórne, przy czym w drugim liczeniu nie mogą wziąć udziału osoby, które wykonywały wstępne liczenie. Remanentowi podlega wszystko, co należy do majątku firmy. Wszystkie te składniki trzeba policzyć, a następnie dokonać ich właściwej wyceny.
Inwentaryzacja towarów- jak ją dobrze zaplanować?
Jednym z obowiązków przedsiębiorcy handlowego jest inwentaryzacja w sklepie - o co zadbać przed końcem roku? Najważniejsze jest zaplanowanie poszczególnych czynności. Stworzenie takiej listy zadań przyspieszy i usprawni cały proces, organizując pracę. Kiedy lista zadań do wykonania jest już gotowa, należy wyznaczyć jedną osobę, która będzie odpowiedzialna za koordynację wszystkich działań. Następnie konieczne jest stworzenie zespołu, który przeprowadzi inwentaryzację. Konieczne będzie także wyznaczenie osoby, która przyjmie rolę kontrolera. Jej zadaniem będzie skontrolowanie dokumentów po zakończonej inwentaryzacji.
Inwentaryzacja a dokumenty
Przeprowadzenie inwentaryzacji wiąże się z konieczności stworzenia dokumentów poświadczających spis. Powinny one zawierać datę ich sporządzenia, nazwę przedsiębiorstwa lub imię i nazwisko właściciela firmy, jeśli nie posiada ona nazwy. Musi zawierać także dokładne nazwy towarów, ich numery pozycji, a także ich liczbę, jednostkową cenę i jednostkę przyjętej miary. Konieczne jest także podanie sumarycznej wartości towarów. Spis musi kończyć się informacją o tym, na jakiej pozycji go zakończono, musi być również poświadczony podpisami członków zespołu i właściciela firmy. Inwentaryzację przeprowadza się pod koniec roku podatkowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.