Pakiet Mobilności, czyli zbiór aktów prawnych przyjętych na poziomie Unii Europejskiej, wprowadza poważne zmiany w funkcjonowaniu sektora transportu drogowego na poziomie wspólnoty. Pierwsze spośród regulacji zaczęły obowiązywać w Polsce 20 sierpnia 2020 r., wywierając poważny wpływ zarówno na funkcjonowanie firm transportowych, jak i na pracę kierowców. Jakie zmiany już weszły w życie? W jaki sposób zmieni się obsługa tachografu?
Pakiet Mobilności
Szczęśliwie dla firm transportowych Komisja Europejska zdecydowała o wdrażaniu aktów prawnych będących częścią tzw. Pakietu Mobilności, stopniowo. W rezultacie ostatnie zmiany zostaną zaimplementowane do polskiego systemu prawnego w roku 2026. Pierwsze obowiązujące przepisy dotyczą:
W pełni wdrożony Pakiet Mobilności będzie dodatkowo regulował kwestie:
Obowiązkowe odpoczynki kierowców
Nowe przepisy bezpośrednio regulują kwestie czasu pracy kierowców oraz ich odpoczynku. Jedną z kluczowych i budzących kontrowersje zmian jest zasada, zgodnie z którą każdy odpoczynek trwający powyżej 45 godzin (w tym regularny, tygodniowy okres odpoczynku) kierowca będzie musiał odbyć poza kabiną. Zgodnie z przepisami musi być to miejsce gwarantujące odpowiednie zaplecze sanitarne oraz wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno dla kierowcy, jak i pojazdu z ładunkiem.
Oznacza to konieczność zagwarantowania kierowcy nie tylko miejsca noclegowego, ale również parkingu wyposażonego m.in. oświetlenie i dobrą widoczność, źródło zasilania elektrycznego, awaryjny punkt kontaktowy oraz dającego sposobność nabycia pożywienia. Niemniej jednak parking nie będzie musiał sąsiadować z miejscem noclegowym. Ponadto wszystkie koszty związane z korzystaniem z infrastruktury noclegowej oraz parkingowej poniesie przedsiębiorstwo.
Pakiet mobilności w istotny sposób reguluje również kwestie przerw. Zgodnie z nowymi przepisami każdy kierowca w czasie dwóch tygodni pracy jest zobligowany do skorzystania z:
Warto nadmienić, że skrócony odpoczynek kierowca musi wykorzystać nie później niż po sześciu dobach od chwili zakończenia ostatniego tygodniowego regularnego okresu odpoczynku. W przypadku kierowców działających na trasach międzynarodowych istnieje możliwość wykorzystania skróconych tygodniowych odpoczynków jeden po drugim, aczkolwiek jedynie w sytuacji, gdy wykorzystają oni tygodniowe okresy odpoczynku w czasie 4 kolejnych tygodni (ponadto 2 z 4 tygodni muszą być regularnymi, tygodniowymi okresami odpoczynku).
Powrót do bazy i wydłużenie czasu prowadzenia
Kolejną kluczową zmianę z zakresu obowiązkowych odpoczynków kierowców jest zasada, zgodnie z którą pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia kierowcy 45-godzinnego odpoczynku w miejscu zamieszkania lub centrum operacyjnym firmy. Jest to kolejny przepis, który zmusza firmy transportowe do całkowitej reorganizacji pracy. Ponadto przedsiębiorstwa mają obowiązek prowadzenia odpowiedniej dokumentacji, która poświadczy, w przypadku interwencji organów nadzorczych, przestrzeganie nowych przepisów. Dlatego konieczna będzie m.in. szczegółowa obsługa tachografu czy też zachowywanie planów pracy kierowcy.
W kontekście czasu prowadzenia pojazdu należy podkreślić, że w aktualnych warunkach prawnych kierowca będzie miał możliwość przekroczenia dziennego lub tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu jedynie o godzinę. Ponadto musi być ona wykorzystana w celu dojazdu do bazy lub miejsca zamieszkania, gdzie kierowca będzie wykorzystywał tygodniowy regularny lub skrócony okres odpoczynku. Istnieje również możliwość, aby kierowca wydłużył czas prowadzenia pojazdu o dwie godziny, aczkolwiek jedynie w sytuacji, gdy skorzysta on z 30 minut przerwy bezpośrednio poprzedzającej dodatkowe godziny pracy.
Zarządzanie flotą pojazdów
Obowiązujące od 20 sierpnia 2020 r. przepisy wymuszają na firmach transportowych całkowitą reorganizację sposobu zarządzania flotą pojazdów. W związku z nowymi zmianami m.in. w postaci obowiązkowych powrotów kierowców do bazy lub miejsca zamieszkania co 3-4 tygodnie, zapewnienia miejsca parkingowego o określonej specyfikacji dla pojazdu czy też w odbieraniu regularnych i skróconych tygodniowych odpoczynków konieczny jest ściślejszy i lepiej zorganizowany nadzór nad flotą pojazdów oraz nad działaniami kierowców.
Z tego względu w wielu firmach konieczna będzie zdalna obsługa tachografu, która pozwoli na efektywniejszą integrację działań kierowcy z decyzjami podjętymi w centrum operacyjnym. Pozwoli to na spełnienie nowych, rygorystycznych wymogów oraz podniesie wydajność i konkurencyjność przedsiębiorstwa transportowego. Firmą, która może pomóc w efektywnym zarządzaniu przedsiębiorstwem w nowych warunkach prawnych, jest Webfleet Solutions. Oferowany przez nią system do zarządzania flotą pojazdów WEBFLEET pozwoli na sprawne monitorowanie pojazdów i zasobów w czasie rzeczywistym, ułatwi komunikację z kierowcą i umożliwi zdalną obsługę tachografu cyfrowego. Dzięki temu kierowca będzie mógł wywiązać się ze swojego obowiązku bez konieczności opuszczania realizowanej trasy. WEBFLEET to narzędzie, które przyczyni się do wieloaspektowej optymalizacji przedsiębiorstwa, co może mieć szczególne znaczenie w kolejnych latach, kiedy wprowadzane będą kolejne zmiany w ramach Pakietu Mobilności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.