Bogdanka zaktualizowała założenia produkcyjne na 2020 r. i obniżyła plan produkcji węgla do ok. 7,4 mln t z około 8,2 mln t zakładanych wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.
Bogdanka podała, że wpływ na jej działalność w I półroczu 2020 r. miało przede wszystkim zmniejszenie popytu na węgiel energetyczny ze strony energetyki zawodowej i ciepłownictwa.
"W I kwartale wynikało ono z ciepłej i wietrznej zimy, a w drugim - ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię w kraju związanego z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z pandemią koronawirusa, których skutkiem było spowolnienie procesów gospodarczych" - napisano w komunikacie.
Jak dodano, po okresie spowolnienia nastąpiła normalizacja po stronie popytu na węgiel energetyczny i powrót do poziomów sprzedaży notowanych w poprzednich latach.
Spółka wskazała jednak, że nastąpiły przesunięcia w harmonogramach biegu ścian oraz terminy ich zakończenia, jak również przesunięciu uległy terminy rozpoczęcia kolejnych, przewidzianych do eksploatacji w roku bieżącym, ścian.
"W konsekwencji, w miesiącu wrześniu, wystąpiły łącznie czynniki ograniczające zakładane postępy ścian oraz realizowane poziomy uzysku. Największy, negatywny skutek, wywołało wystąpienie na jednej ze ścian przyrostu ciśnienia deformacyjnego powodującego ograniczenie funkcjonalności wyrobisk przyścianowych, a tym samym i postępu ściany" - podała Bogdanka.
"Powyższe trudności, w połączeniu z niedoborami kadrowymi, wynikającymi z rosnącej w regionie liczby zachorowań na COVID-19 i koniecznością izolowania pracowników mających kontakt z osobami chorymi, ale również i tzw. drugiego kręgu powodują, że spółka aktualizuje cel produkcyjny na 2020 r., przyjmując go na poziomie ok. 7,4 mln t" - dodano.
W lipcu spółka zakładała, że w tym roku produkcja węgla handlowego wyniesie ok. 8,2 mln t.
W I półroczu 2020 r. produkcja węgla wyniosła 3,7 mln t, a sprzedaż 3,5 mln t. Rok wcześniej produkcja i sprzedaż wynosiła w tym okresie po 4,8 mln t.
Jednocześnie spółka podtrzymała we wtorkowym komunikacie przyjęte w ogłoszonej w lutym 2017 r. strategii założenia produkcyjne na kolejne lata przewidujące średnioroczną produkcję w latach 2021-2025 na poziomie ok. 9,3 mln t i 2026-2030 na poziomie ok. 9,1 mln t.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.