Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Zielony Ład stał się zielonym chaosem - uważa Izabela Kloc
20 września 2023
OZE musi zaprzyjaźnić się z węglem
19 września 2023
Bez stali nie da się myśleć o transformacji energetycznej
18 września 2023
Oddali cześć ofiarom katastrofy w kopalni Wujek ruch Śląsk
17 września 2023
Mobilizacja na wydobyciu
16 września 2023
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
29 września 2020 Prezentacja

Kiedy benefit pracowniczy jest dobry?

Powszechnym standardem w wielu firmach stały się benefity pracownicze. Dofinansowanie do posiłków, karnety na siłownię, kursy językowe - to tylko niektóre z udogodnień, jakie oferują pracodawcy
fot: Picassa

Właściciele przedsiębiorstw oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia wykorzystują również inne motywatory. Mają one bezpośredni wpływ na wydajność i efektywność zatrudnionych oraz przyczyniają się do odniesienia sukcesu. Powszechnym standardem w wielu firmach stały się benefity pracownicze. Dofinansowanie do posiłków, karnety na siłownię, kursy językowe - to tylko niektóre z udogodnień, jakie oferują pracodawcy. Dlaczego właściciele przedsiębiorstw inwestują w dobro pracowników? Czy benefity pracownicze są dobrym rozwiązaniem? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Czym dokładnie są benefity pracownicze?

Słowo benefit powstało w wyniku połączenia dwóch łacińskich słów - bene, czyli dobrze i facere - czynić. W praktyce oznacza to, iż benefit pracowniczy jest dodatkowym świadczeniem ze strony pracodawcy na korzyść pracownika. Udogodnienia mogą występować pod wieloma postaciami - w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Uważa się, że dobry benefit to taki, który w pełni zaspokaja potrzeby osób zatrudnionych na danym stanowisku.

Dobry benefit - czyli jaki?

W dzisiejszych czasach niemal każdy pracodawca musi walczyć o kompetentnego pracownika. Rynek pracy nieustannie się rozwija, a firmy prześcigają się w coraz nowszych pomysłach, aby pozyskać i utrzymać wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są benefity pracownicze.

Czy wybrane benefity pracownicze są dobre? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu właścicieli firm. Jak dowodzą badania, aż 69% osób zatrudnionych przyznaje się, że otrzymuje co najmniej jeden benefit. Aby świadczenie pozapłacowe było w pełni docenione przez pracowników, niewątpliwie musi ono odpowiadać na ich potrzeby. Wówczas pracodawca zyska pewność, iż benefit został faktycznie wykorzystany. Dzięki temu pracownicy będą czuli się uznawani oraz zyskają pewność, iż ich potrzeby są równie ważne. Przekłada się to na lojalność i zaangażowanie całego zespołu. 

Sprawdź szczegóły: smartlunch.pl/blog/2019/01/25/benefity-dla-pracownikow-czym-sa-i-jak-dokonac-wyboru/

Najpopularniejsze rodzaje benefitów pracowniczych

 • Opieka medyczna
  Odpowiedzialny właściciel przedsiębiorstwa powinien bezwzględnie zwrócić uwagę na stan zdrowia osób zatrudnionych. Benefit w postaci prywatnej opieki medycznej jest bez wątpienia przejawem troski o dobro pracowników. W dzisiejszych czasach już co druga firma korzysta z takiej formy świadczeń pozapłacowych. Oczywiście, aby system ten działał, przedsiębiorstwo musi mieć dostęp do przychodni zlokalizowanych w pobliżu firmy. Benefit umożliwia wizytę u lekarza bez zbędnych kolejek, jak również finansowanie niektórych usług medycznych. Ponadto pakiet opieki medycznej bardzo często obejmuje także konsultacje z dietetykiem.
 • Dofinansowanie do szkoleń i nauki języków obcych
  Dofinansowanie do szkoleń oraz nauki języków obcych jest bez wątpienia bardzo motywujące dla pracowników oraz wpływa na budowanie dobrego wizerunku przedsiębiorcy. Nie da się ukryć, że udział w szkoleniach, kursach bądź nauka języków obcych podnosi kompetencje pracowników. Dzięki temu mogą oni pracować o wiele efektywniej, a przedsiębiorstwo rozwijać się na skalę światową. Pracodawcy, którzy decydują się na dodatkowe świadczenia w postaci dofinansowania, z pewnością nie będą zawiedzeni, ponieważ skutkuje to mnóstwem sukcesów dla firmy. Zdecydowanie będą to dobrze zainwestowane pieniądze.
 • Karnety na siłownię
  Karnet na siłownię jest jednym z najpopularniejszych benefitów, jakie oferuje pracodawca. Sprawdza się to szczególnie w sytuacji, gdy zatrudnieni wykonują pracę siedzącą. Do tego zalicza się również tryb pracy zdalnej. Zdecydowanie po ośmiu godzinach spędzonych w pozycji siedzącej pracownicy mogą odczuwać silne bóle kręgosłupa. Odpowiedzialny pracodawca, który nade wszystko troszczy się o zdrowie swoich podwładnych, powinien rozważyć benefit w postaci karnetu na siłownię czy fitness. Z pewnością nie będzie on dużym obciążeniem dla budżetu przedsiębiorstwa.
 • Bony podarunkowe
  Bony podarunkowe to rozwiązanie, z którego bardzo często korzystają pracodawcy w celu nagrodzenia pracowników. Głównie odbywa się to w okresie świątecznym, wakacyjnym bądź wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z bonów podarunkowych, które można zrealizować w odpowiednich placówkach. Tego rodzaju bony mogą obejmować zarówno wyjścia do kina, teatru, restauracji, parku linowego, a nawet wyjazd na wakacje. Oprócz tego wyróżniamy również bony zakupowe, za pomocą których pracownicy mogą dokonać zakupów spożywczych w określonych sklepach. Dzięki takiej formie świadczeń pozapłacowych pracodawcy zyskują pewność, że ich podwładni zrobili coś dla siebie.
 • Posiłki dla pracowników
  Świeże, pełnowartościowe posiłki serwowane w miejscu pracy to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najważniejszych benefitów oferowanych przez pracodawców. O tym, jak ważne jest odpowiednie odżywianie, nie trzeba długo przekonywać. Dobrze zbilansowane dania zapewniają pracownikom energię na cały dzień. Dzięki temu mogą pracować efektywniej i wydajniej aż o 20 proc., co potwierdzają badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia. Odpowiednie żywienie jest niezbędne do zachowania zdrowia. Wpływa na kondycję psychofizyczną oraz wspomaga pamięć i koncentrację. Dodatkowo zatrudnieni nie muszą martwić się codziennym przygotowaniem posiłków do pracy, co sprawia, że mają więcej czasu na odpoczynek w zaciszu domowym. Pracodawcy, zapewniając posiłki dla swoich pracowników, dbają również o prestiż firmy. Oprócz tego kreują wizerunek nowoczesnego właściciela przedsiębiorstwa, który nie pozostaje obojętny na podstawowe potrzeby swoich podwładnych. SmartLunch dostarczy smaczne, pełnowartościowe posiłki do miejsca pracy. Zróżnicowane menu pozwala na wybór dowolnego dania od lokalnych restauratorów. Proces zamówienia odbywa się w prosty i szybki sposób. Dania dostarczane są zawsze na czas - ciepłe i świeże. Dzięki temu pracownik nie musi denerwować się, czy zdąży zjeść posiłek podczas przerwy. To zdecydowanie jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, coraz częściej wybieranych przez właścicieli przedsiębiorstw.

Pracodawcy, zapewniając posiłki dla swoich pracowników, dbają również o prestiż firmy. Oprócz tego kreują wizerunek nowoczesnego właściciela przedsiębiorstwa, który nie pozostaje obojętny na podstawowe potrzeby swoich podwładnych. Zdj. Picassa

Dlaczego warto oferować benefity swoim pracownikom?

 • Lojalność i zaangażowanie pracowników
  Nie da się ukryć, iż głównym motorem napędowym do działania osób zatrudnionych jest troska i docenienie ze strony szefa. Pracownicy, których potrzeby zostają zauważone, są lojalni i w pełni zaangażowani w pracę. Czując zatroskanie ze strony pracodawcy, zdecydowanie bardziej dbają o swoją posadę. Możemy więc śmiało stwierdzić, iż benefity przekładają się na ich wydajność i staranność w pełnieniu codziennych obowiązków. To z kolei przynosi korzyści dla właściciela przedsiębiorstwa i przyczynia się do odniesienia sukcesu w firmie - w końcu solidna, efektywna praca przynosi duże zyski oraz skutkuje rozpoznawalnością na rynku pracy.
 • Kreowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy
  Świadczenia pozapłacowe otwierają możliwości budowania wizerunku właściciela firmy. Atrakcyjne, nowoczesne benefity z pewnością przyciągną wielu nowych pracowników. Ponadto zapobiegną odejściu obecnej kadry do konkurencji, która oferuje zdecydowanie lepsze warunki. Benefity skutecznie wyróżniają pracodawcę na rynku pracy spośród tysięcy innych przedsiębiorców. To znacznie przyczynia się do odniesienia sukcesu, a co za tym idzie ogromnych zysków dla firmy. Świadczenie w postaci benefitów oferowanych przez szefa z pewnością zostanie zauważone i docenione.
 • Zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym
  Benefity niewątpliwie pomagają zachować balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. W momencie, gdy osoba zatrudniona jest doceniana i nagradzana przez pracodawcę poprzez różnego rodzaju świadczenia pozapłacowe, z pewnością czuje się szczęśliwa. Radość z sukcesów odnoszonych w miejscu pracy bez wątpienia przekłada się na życie rodzinne. Bezsprzecznie to również zysk dla pracodawcy, ponieważ dzięki podjętym działaniom zapewnia sobie lojalnych pracowników, którzy będą wykonywali swoje obowiązki z oddaniem i zaangażowaniem.
 • Oszczędność dla pracodawcy
  Wbrew pozorom benefity pracownicze to spora oszczędność dla właścicieli przedsiębiorstw. Oczywiście niezbędne jest kontrolowanie budżetu i dokładne planowanie wydatków. Przy tym należy podkreślić, iż wprowadzenie benefitu dla osób zatrudnionych jest zdecydowanie bardziej korzystniejszym rozwiązaniem aniżeli podniesienie wynagrodzenia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dofinansowanie posiłku nieprzekraczające kwoty 190 zł na miesiąc jest zwolnione ze składek ZUS. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawca sporo oszczędza na składkach, a zatrudnieni mają dostęp do wielu atrakcyjnych benefitów.

Benefity pracownicze - dobry sposób na poprawę motywacji

Benefity pracownicze są pozapłacowym dodatkiem do wynagrodzenia. W zależności od specyfiki pracy mogą one występować w różnej formie, jak np. karta sportowa, ubezpieczenie na życie, prywatna opieka medyczna czy posiłki dla pracowników. Obecnie jest to niemal standard we wszystkich firmach, które chcą być atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnego pracownika.

Świadczenia pozapłacowe oferowane przez pracodawcę niewątpliwie kreują jego wizerunek. Kandydatów z pewnością zaintryguje troska o dobro zatrudnionych. Ponadto wszelkie udogodnienia ze strony szefa przyczyniają się do pozostania pracowników w obecnej firmie. W przeciwnym razie wielu z nich bez wątpienia odeszłoby do konkurencji, która zachęca benefitami. 

Będąc właścicielem przedsiębiorstwa, warto jako główny cel postawić sobie zapewnienie dogodnych warunków pracownikom, ponieważ bez tego niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie na rynku pracy.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
 • QGXRF
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Wysokoenergetyczny wstrząs w kopalni
20 września 2023
13793 odsłon
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]