Ministerstwo Klimatu pracuje nad nowym programem pilotażowym dla gmin szczególnie dotkniętych problemem smogu - poinformował w piątek po południu minister klimatu Janusz Kurtyka w Pszczynie. Ta śląska gmina miejsko-wiejska miałaby być jednym z prekursorów pilotażu.
Kurtyka wystąpił na briefingu po spotkaniu z zastępcą burmistrza Pszczyny Barbarą Sopot-Zembok oraz m.in. wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Jak mówił, to początek współpracy zmierzającej do tego, aby Pszczyna "mogła w sposób radykalny podnieść jakość życia poprzez jak najdalej idące wyeliminowanie niskiej emisji".
- To jest miasto, gmina, która szczególnie z tym problemem boryka się, ale również to jest miejsce, które wykazuje () ogromną aktywność - wskazał minister.
Jak wyjaśniał, chociaż program Czyste Powietrze prowadzi do poprawy jakości życia i czystości powietrza w wielu miejscach, ministerstwo klimatu chce "w sposób szczególny wyjść naprzeciw takim gminom, jak Pszczyna, które łączą w sobie aktywność i ogromne wyzwania, jeśli chodzi o czyste powietrze - i zaproponować dodatkowe wsparcie: podwyższone korzyści finansowe dla mieszkańców tych gmin".
- Naliczyliśmy jeszcze 260 takich gmin - uściślił Kurtyka, dodając w innym miejscu, że 108 z nich znajduje się w woj. śląskim.
Zapowiedział kolejne spotkanie przedstawicieli resortu, pszczyńskiego samorządu, wojewody, z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, "aby taki pilotażowy program dla Pszczyny zbudować i abyśmy mogli wykorzystać to pełne instrumentarium środków, jakie - jako Ministerstwo Klimatu i rząd - oddajemy do dyspozycji gmin".
Nawiązał przy tym do przyjętej w czwartek ustawy o termomodernizacji, mającej m.in. wesprzeć program Stop Smog, który w nowej odsłonie będzie zarządzany przez ministra klimatu. Wyraził nadzieję, że dzięki temu do samorządów trafi więcej środków.
Przypomniał też, że od 1 października wejdzie w życie ustawa zmieniająca program Czyste Powietrze, aby docierał on także do najuboższych. Nawiązując do rozmowy z wiceburmistrz Pszczyny i wojewodą wskazał, że chodzi o wyzwanie nie tylko finansowe, ale też społeczne - w przypadku tej gminy dotarcia do wszystkich 9 tys. tamtejszych domów, które nadal korzystają z ogrzewania węglowego.
- Od 1 października gmina będzie miała tu ogromną rolę, wydając zaświadczenia dla najuboższych i wspólnie z NFOŚiGW docierając do gospodarstw domowych - zaznaczył Kurtyka.
Jak dodał, w kontekście nowego pilotażu konieczna będzie współpraca z gminami. - Np. w przypadku gminy Pszczyna mamy 11 tys. gospodarstw domowych podłączonych do sieci gazowej, ale tylko 4 tys. gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania gazowego. Oznacza to, że 7 tys. gospodarstw, mając dostęp do sieci gazowej, nie korzysta z możliwości ogrzewania gazowego - obrazował.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.