Wykorzystanie nowoczesnych technologii w tworzeniu zielonego ładu i w realizacji celów zrównoważonego rozwoju było tematem konferencji zorganizowanej w czwartek w Łodzi przez Związek Cyfrowa Polska pod patronatem Ministerstwa Klimatu oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
Jak podkreślił prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik, celem spotkania odbywającego się jednocześnie w Centrum Kreatywności Fabryka na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także online, było pokazanie, jak nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą pozytywnie wpłynąć na naszą gospodarkę w perspektywie zmian klimatycznych i potrzeby ochrony środowiska. Jego zdaniem, w innowacjach technologicznych drzemie ogromny potencjał, który można wykorzystać w rozwiązaniach służących klimatowi.
- Postępujące zmiany klimatu i konieczność zapobiegania im to ogromne wyzwanie, przed którym stoi cały świat. W tym kontekście niezwykle cenne są nowoczesne technologie. Działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu będą skuteczne, gdy będą prowadzone wielopłaszczyznowo. Niezbędna jest współpraca zarówno podmiotów z sektora MŚP, NGO, koncernów, jak i tych, na szczeblu państwowym. Resort klimatu może pochwalić się tu choćby realizowanym już po raz ósmy programem Green Evo - Akcelerator Zielonych Technologii, w którym wyszukujemy i upowszechniamy innowacyjne polskie zielone technologie - zaznaczył w informacji poprzedzającej wydarzenie wiceminister klimatu Adam Guibourg,-Czetwertyński.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapowiedział, że będzie przysłuchiwać się konferencji i zbierać informacje o kierunkach, w jakich powinny być dystrybuowane fundusze europejskie.
- W nowej perspektywie, łącznie z Krajowym Programem Odbudowy, to będą gigantyczne środki - ok. 750 mld. Będziemy programować te środki, zatem szukamy rozwiązań, które wpłyną na gospodarkę, będą innowacyjne, ale także sprostają wyzwaniom stawianym przez UE dotyczącym ochrony środowiska - powiedział Buda.
Dodał, że duża część pieniędzy z programu Infrastruktura i Środowisko kierowana będzie na rozwiązania "zielone", w tym dotyczące nowych technologii upraszczających procesy produkcji i zwiększających ich niskoemisyjność.
Kolejne wystąpienia uczestników konferencji poświęcone były m.in. inicjatywom wspierającym działania klimatyczne, redukcji negatywnego wpływu środowiskowego transportu czy "zielonym" centrom obliczeniowym. Na zakończenie zaplanowano prezentację startupów, których rozwiązania związane są z kwestiami klimatycznymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.