Polska planuje rozpocząć budowę swojej pierwszej elektrowni atomowej i uniezależnić się częściowo od węgla - pisze we wtorek, 15 września, francuski dziennik Le Figaro.
Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że Polska zmniejszy swoje uzależnienie od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii i atomu. Prawie 150 mld zł ma zostać zainwestowane w energię jądrową, a pierwszy reaktor ma zacząć działać w 2033 r. - pisze Le Figaro, odnosząc się do nowej strategii energetycznej Polski na 2040 r.
"Polska jest jedynym krajem UE, który na lipcowym szczycie UE nie zadeklarował dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r., a rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość twierdziła kilka lat temu, że w 2060 r. głównym źródłem energii pozostanie węgiel" - pisze dziennik, przytaczając stanowisko polskiego rządu, że na przejście na czystą energię potrzeba więcej czasu i środków.
Rachunek za emisję dwutlenku węgla i polityka klimatyczna UE zmuszają jednak Warszawę do przyspieszenia transformacji energetycznej. Polski przemysł węglowy również boryka się ze spadkiem popytu, co związane jest z pandemią - pisze Le Figaro.
Polska rewiduje zatem swoje stanowisko - pisze francuska gazeta, cytując ekspertów z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Greenpeace oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
Transformacja ta, wymagająca dużych inwestycji, musi zostać zaakceptowana również w kraju, w którym prawie 100 tys. miejsc pracy zależy od węgla - podkreśla dziennik, analizując zapowiedzi restrukturyzacji polskiego sektora energetycznego, spółek PGE, Enea i Tauron.
Polska spodziewa się otrzymać 13,5 mld euro z funduszy unijnych na pomoc regionom zależnym od węgla w rezygnacji z paliw kopalnych.
W przypadku energii jądrowej możemy mówić bardziej o "potwierdzonym zamiarze niż o programie" - ocenia Le Figaro, dodając, że zapowiadane przez rządzących stworzenie 300 tys. miejsc pracy w sektorze energii jądrowej i odnawialnej prawdopodobnie nie zostanie zrealizowane w najbliższym czasie.
W poniedziałek odbyło się w w ministerstwie klimatu pierwsze spotkanie polsko-francuskiego Komitetu ds. Energetyki Jądrowej pod przewodnictwem wiceministra Adama Guibourge-Czetwertyńskiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ministerstwa klimatu oraz francuskiego koncernu EDF - poinformował francuski ambasador w Polsce Frederic Billet.
- Spotkanie jest przykładem europejskiej współpracy w kwestiach nuklearnych na rzecz transformacji - napisał Billet na Twitterze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Unia to komuna, wszystkie zakazy i nakazy są tego dowodem.
Kurtyka 40 latek który mówi że jego idolka jest Greta Thunberg,takich to mamy ministrow