W kwestii smogu dużo już zrobiono w kwestii uświadamiania, ale wciąć jest jeszcze sporo pracy do wykonania – to jeden z wniosków z dyskusji pt. Stop smog, która odbyła się w piątek, 4 września w Katowicach w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W debacie wzięli udział eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz samorządowcy.
- Jesteśmy przed sezonem grzewczym i smog zaraz do nas wróci. Obraz Polski zimowej od lat pozostaje niezmienny i widzimy dymiące kominy. Jednak to, co się stało w ostatnich latach to jest ogromne przebudzenie, jeśli chodzi o świadomość w temacie smogu. Zaczęto podejmować konkretne działania ale nie przyniosą one efektów, jeśli nie wyeliminujemy kotłów, które nie spełniają norm – mówił Andrej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Dodał, że bardzo ważne jest to, że rządowy program Czyste Powietrze ma charakter powszechny.
O krakowskich doświadczeniach w zakresie walki ze smogiem opowiadał Paweł Ścigalski, który jest pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.
- Przepisy obowiązują u nas od roku, ale na samo wprowadzenie tego rozwiązania trzeba spojrzeć z perspektywy kilku lat wstecz. 1 września ub.r. to data, kiedy krakowianie zderzyli się z rzeczywistością. Dowiedzieli się, że nie można palić węglem i drewnem i że trzeba zmienić źródło ogrzewania. Widzimy, że to przyniosło efekt. Istotne jest teraz to, co będzie się działo wokół Krakowa – powiedział przedstawiciel krakowskiego magistratu.
Swoimi doświadczeniami podzielił się także burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Należy przypomnieć, że to miasto w 2016 r. było liderem listy miast o najgorszej jakości powietrza.
- Paradoksalnie to nam pomogło, bo zaczęto zwracać uwagę na problem smogu. Raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczą tylko i wyłącznie sezonu grzewczego. W raportach całorocznych Żywca już nie ma – wyjaśnił burmistrz, który dodał, że jego miasto jest bardzo dobrze monitorowane pod względem jakości powietrza, mieszkańcy mają dostęp do specjalnej aplikacji, a na bieżąco dane są prezentowane na stronach miasta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.