- Jakie będzie zapotrzebowanie energetyki zawodowej na węgiel, tak będzie wyglądać sektor górniczy – podkreślał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.
- Nie jesteśmy w stanie wygenerować nowych rynków zbytu, by ten nasz produkt tam przenieść. Także Covid-19 i pandemia mają wpływ, mniejsze zapotrzebowanie na energię, co odbiło się na węglu kamiennym – mówił prezes największej w Europie spółki węglowej.
Podkreślił, że zmiany w górnictwie to już 30-letni proces. Będzie on przebiegał nadal.
- To dostosowywanie produkcji do zapotrzebowania na surowiec. Udział w tym procesie biorą: spółka, strona społeczna i pracownicy. Rynek określi, ile węgla możemy sprzedać. Nie możemy omijać liczb, bo to będzie miało negatywne skutki dla górnictwa – mówił Tomasz Rogala.
Prezes PGG uchylił się od odpowiedzi na pytanie o to, „jak będzie wyglądało górnictwo w 2040 r.”.
- Niech to będzie mój komentarz - podkreślił i dodał: - Polityka klimatyczna i opłaty emisyjne to główne przyczyny problemów górnictwa. Sektor górnictwa nie adresuje nadmiernie wysokich cen do energetyki zawodowej. Ceny w długoterminowych umowach zostały zbudowane w oparciu o średnią z kilku lat. Otoczenie się zmienia, musimy podążyć za zmianami, ale nie da się pogodzić braku elementów osłonowych dla branży, traktowania, że opłaty za emisję CO2 są neutralne dla górnictwa, z żądaniami klientów, by w każdej sytuacji nasza cena węgla była niższa niż gdzie indziej - mówił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Olać i wypchać się całe opłaty , brukselę Berlin i Grinpic to wszystko ściema Zobacz Putina przejął Donbass i ludzie pracują za 500 zł na miesiąc Chcą zamknąć polskie kopalnie i sprzedawać prąd Polsce z marżą 1000 procent Śląsk jest konkurencją oni przez ustawy chcą mieć monopol niemiecko - polski Macie mózgi Poloczki jeszcze czy wam po Czarnobylu wyparowało ....... Wojna z 39 roku nadal trwa tylko ekonomiczna