Uczelnie wyższe kształcące m.in. górników zdecydowały się na mieszany tryb kształcenia, z naciskiem na zdalny wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Przygotowują się do drugiej fali koronawirusa i chcą zachować wszystkie konieczne standardy epidemiczne.
Na różne scenariusze związane z pandemią koronawirusa będą przygotowani studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
- W zależności od stanu pandemii na uczelni możliwe są trzy tryby realizacji procesu kształcenia w nowym roku akademickim. W przypadku zniesienia obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych nauczyciele oraz studenci będą studiować w sposób bezpośredni, kontaktowy. Jeśli niektóre z obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych zostaną utrzymane, kształcenie będzie prowadzone w sposób mieszany: z wykorzystaniem metod nauki zdalnej, a także bezpośrednio. Zwiększenie obostrzeń będzie oznaczało powrót do stanu pomiędzy 12 marca a 25 maja br. z kształceniem prowadzonym wyłącznie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – wyjaśnia Jadwiga Witek, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.
Studenci tej śląskiej uczelni, uczący się zdalnie, ponownie będą korzystali z Platformy Zdalnej Edukacji, na której do czerwca przeprowadzono 7793 kursy oraz zrealizowano 4254 przedmioty.
- Po analizach i konsultacjach władze uczelni podjęły decyzję o uruchomieniu studiów w semestrze zimowym w formule hybrydowej. Oznacza to, że część zajęć odbywać się będzie stacjonarnie na uczelni (przede wszystkim laboratoria i zajęcia sportowe), a część będzie prowadzona w formie zdalnej (przede wszystkim wykłady i lektoraty). Plany zajęć zostaną przygotowane tak, aby kształcenie, w zależności od rozwoju sytuacji sanitarno-epidemicznej, można było w łatwy sposób przestawić na całkowicie zdalne – informuje prof. Cezary Madryas, były rektor Politechniki Wrocławskiej.
Na tej uczelni do 7 września trwa drugi nabór na studia. Na kierunku górnictwo i geologia jest jeszcze sporo wolnych miejsc. W pierwszym naborze chętnych przyjęto zaledwie na połowę dostępnych miejsc.
Podobne decyzje o kształceniu hybrydowym zapadły w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
„1 października rozpoczniemy nowy rok akademicki w AGH. Jesteśmy w pełni przygotowani do bezpiecznego prowadzenia zajęć na studiach wszystkich rodzajów i stopni. Jak co roku do dyspozycji studentów i doktorantów oddane zostaną także Domy Studenckie. Ich funkcjonowanie uwzględnia zasady reżimu sanitarnego określonego w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego” - czytamy w oficjalnym komunikacie AGH.
Zajęcia zdalne na krakowskiej uczelni będą prowadzone z wykorzystaniem infrastruktury informatycznej i narzędzi oferowanych przez Centrum eLearningu AGH w ramach Uczelnianej Platformy e-Learningowej, a także narzędzi oferowanych w ramach pakietu Office365, w szczególności MS Teams. Tak ma odbywać się większość wykładów oraz część ćwiczeń, o ile to możliwe. Wyznaczono limity osób biorących udział w zajęciach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie ma zadnej pandemii jest plandemia a ludzie powinni sie uczyc normalnie a nie robicie cyrk...