Przeprowadzone w ostatnich latach działania poprawiające rentowność wydobycie przynoszą dziś wymierne, dobre rezultaty – zapewnia Tomasz Cudny, prezes Tauron Wydobycie, w rozmowie z Biznes Alert. Dodaje, że w pierwszym półroczu tego roku kopalnie Grupy Tauron wyprodukowały blisko 2,5 mln ton tzw. węgla handlowego, czyli o 10 proc. więcej niż w porównywalnym okresie przed rokiem. Osiągnęła 7 mln zł zysku EBITDA.
- Nasze trzy kopalnie dostarczyły w tym roku większość węgla wykorzystywanego w elektrowniach i elektrociepłowniach Grupy Tauron, tj. ponad 60 proc., a koszt produkcji węgla w Tauron Wydobycie, był w tym okresie niższy niż cena węgla na rynku europejskim z uwzględnieniem kosztów transportu. Nie spoczywamy na laurach i kontynuujemy proefektywnościowe działania, ale to co już udało się osiągnąć jest dobrym prognostykiem – mówi prezes Tauronu.
Podkreśla, że przyłączona do spółki w 2016 r. kopalnia Brzeszcze to papierek lakmusowy efektywnych zmian w funkcjonowaniu kopalni. Po czterech latach od wejścia w skład Tauron Wydobycie Zakład Górniczy Brzeszcze wykazuje dodatnie wyniki i niski koszt wytworzenia węgla.
- Zainwestowane środki i zaangażowanie pracującej tam załogi pozwoliły osiągnąć tej kopalni bardzo dobre wyniki finansowe i produkcyjne. A w ślad za dobrymi wynikami ekonomicznymi idzie również wzrost wydajności, która w pierwszym półroczu przekroczyła już 1000 ton na pracownika w ujęciu rocznym – mówi Tomasz Cudny.
Przypomina, że zrealizowany w ZG Brzeszcze program inwestycyjny obejmował całokształt działalności zakładu górniczego. Doszło do rewitalizacji ponad 2000 m wyrobisk wentylacyjnych i blisko 2500 m wydrążonych wyrobisk inwestycyjnych. Zmodernizowano stację odmetanowania i zakładu przeróbki węgla. Realizacja kolejnych inwestycji pozwala na wydobywanie węgla o parametrach stanowiących podstawę do produkcji wysokiej jakości paliw węglowych, jakimi są ekogroszki, zyskujące popularność wśród klientów indywidualnych. Inwestycje zapewniające bieżące funkcjonowanie zakładu przyczyniają się do odtworzenia infrastruktury technicznej maszyn i urządzeń pozwalając osiągnąć wydajności ciągów technologicznych na wymaganym poziomie oraz przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego.
- W przyszłym roku na terenie zakładu pracę rozpocznie instalacja kogeneracyjna, złożona z dwóch silników metanowych, które będą produkowały energię elektryczną i ciepło z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalni – przypomina prezes Tauronu.
Eksploatacja przez ZG Brzeszcze prowadzona jest w warunkach wysokiego zagrożenia metanowego, dlatego pokłady węgla są systematycznie odmetanowywane. W celu zwiększenia gospodarczego wykorzystania tego gazu do obecnie budowanych dwóch silników gazowych planuje się dołączyć dwa koleje, co docelowo pozwoli na uruchomienie czterech silników o łącznej mocy 11 MW. Rozpoczęcie prac konstrukcyjnych nastąpi jeszcze w tym roku.
- Budowa instalacji kogeneracyjnych bezpośrednio powiązana jest również ze skutecznymi działaniami na rzecz poprawy środowiska. Zagospodarowanie większej ilości gazu z odmetanowania pozwoli również na ograniczenie wpływu na środowisko naturalne oraz obniży koszty związane z emisją metanu do atmosfery – wyjaśnia w rozmowie z Biznes Alert Tomasz Cudny.
Kopalnia w Brzeszczach posiada koncesję na wydobywanie węgla i metanu do 2040 r. Zakład prowadzi szereg inwestycji, by zwiększyć efektywność produkcji oraz podnieść wynik ekonomiczny zakładu.
- Działania podejmowane są na wielu płaszczyznach, poczynając od inwestycji realizowanych w wyrobiskach podziemnych, w tym modernizacja środków transportu i wyposażenia kompleksów ścianowych i przodkowych, poprzez modernizację infrastruktury powierzchniowej, a kończąc na minimalizacji strat energetycznych w ogrzewaniu budynków zakładu. To, co zrobiliśmy do tej pory przynosi korzyści Spółce i Grupie, a pochodzący z tej kopalni węgiel o niskiej zawartości siarki może być wykorzystywany przez wiele lat zarówno w przemyśle i produkcji paliw ekologicznych – wyjaśnia prezes Cudny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Rafal? a co ma metan z kosztami ? Metan Brzeszcze sprzedaja na zaklady chemiczne... z metanu bedą produkować prąd.. wieć to będzie ich atut a nie przekleństwo jak kilka lat temu...
Napewno, kopalnia metanowa i niskie koszty wydobycia? Haha takie bajki tylko w TVPis. Boją się zamknięcia to wypisuj@ takie bzdury.
A czym prąd bedzie droższy tym kopalnie z Tauronu bedą rentowniejsze .