- Wszyscy mamy tylko pozornie rozbieżne spojrzenie, bo interes jest wspólny. Jest nim długoterminowa stabilna polityka energetyczna państwa z udziałem paliwa, jakim jest węgiel. Rozeszliśmy się w naprawdę dobrych nastrojach i wierzę, że kolejne spotkanie przybliży nas do tego, aby opracować systemowe rozwiązania - tak piątkowe, 28 sierpnia, spotkanie poświęcone pracom nad programem ratunkowym dla polskiego górnictwa ocenił wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
Rozmowy, które odbyły się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, trwały ponad pięć godzin. Uczestniczyli w nich przedstawiciele górniczych związków zawodowych, szefowie spółek energetycznych i górniczych oraz reprezentanci Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Klimatu. Przez pewien czas w rozmowach uczestniczył także wicepremier i szef MAP Jacek Sasin.
W czasie spotkania - jak poinformowali związkowcy ze Związku Zawodowego Górników w Polsce - Artur Soboń został przedstawiony jako nowy pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej i górnictwa. Na pytanie jak się czuje w nowej roli, stwierdził, że na razie wykonuje swoją prace jako wiceminister aktywów państwowych.
- Jeśli dostane zgodę ze strony Rady Ministrów i zostanę pełnomocnikiem, będę mógł wówczas mówić, jak się czuję – powiedział dziennikarzom.
Soboń ocenił, że spotkanie było "dobre i szczere".
- Rozmawialiśmy o kwestiach systemowych dotyczących górnictwa i tak się umówiliśmy ze stronę społeczną, że w tym momencie nie będziemy rozmawiać o konkretnych spółkach, ale właśnie o rozwiązaniach systemowych - wyjaśnił.
Dodał, że kolejne rozmowy są zaplanowane na 10 września w Warszawie.
- Padły już konkretne propozycje, ale zanim nie wypracujemy ich w postaci legislacyjnej, to nie będę o nich mówić. Mogę tylko stwierdzić, że są one realne. Dlatego myślę, że będziemy mogli stronie społecznej przedstawiać kolejne pomysły - powiedział.
Na pytanie, czy możliwe jest opracowanie planu do końca września, przyznał, że "jest to realne, ale jeśli będzie to połowa października, to też nic wielkiego się nie wydarzy”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.