Choć na rynki wrócił apetyt na ryzyko, EUR/PLN w najbliższych dniach powinien oscylować w okolicy 4,40 - powiedział główny ekonomista DM TMS Brokers Konrad Białas. Także na rynku długu, ekonomista spodziewa się spokojnego tygodnia.
- Poniedziałkowa poprawa sytuacji na rynkach finansowych wynika z informacji o postępach w pracach nad szczepionką na koronawirusa. W Stanach Zjednoczonych są plany, aby przyspieszyć proces ewentualnego zatwierdzania szczepionki. Wynikający z tego apetyt na ryzyko widać zarówno na rynkach akcji, jak i w przypadku złotego - powiedział Konrad Białas.
Ekonomista uważa, że poziom EUR/PLN w okolicy 4,40 jest obecnie dobrym punktem równowagi dla krajowej waluty i złoty nie powinien się bardziej umocnić.
- Jest duża ujemna korelacja z eurodolarem. Gdy EUR/USD rośnie, to lepiej prezentują się waluty rynków wschodzących, w tym złoty. W obecnej sytuacji, gdy polska waluta ignoruje czynniki krajowe, a reaguje jedynie na bodźce z zagranicy, wydaje się, że do końca tygodnia EUR/PLN pozostanie przy poziomie 4,40 - dodał.
RYNEK DŁUGU
- Perypetie na rynkach bazowych w ubiegłym tygodniu, tj. skoki rentowności amerykańskich oraz niemieckich obligacji, wprowadziły niewielkie zamieszanie na krajowym rynku obligacji. Jednak w związku z poprawą nastrojów na początku tego tygodnia, obserwujemy powrót kapitału na polski rynek długu - powiedział Konrad Białas.
Dodał, że dla polskich dziesięciolatek punktem równowagi jest obecnie 1,35 proc.
- Przynajmniej do końca tygodnia nic ciekawego na rynku długu nie powinno się wydarzyć. Nie ma zaplanowanych żadnych aukcji obligacji na rynku pierwotnym, które mogłyby zaburzyć obecną sytuację na rynku wtórnym. Dlatego na polskim rynku obligacji spodziewam się dość spokojnego tygodnia - powiedział.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,636 proc. (-0,4 pb), a niemieckich -0,499 proc. (+ok. 1 pb).
poniedziałek poniedziałek piątek 15.28 9.51 16.19
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.