Prace nad aplikacją mającą usprawnić podróże, dzięki analizie danych o wszystkich możliwych środkach transportu, kończą naukowcy z Politechniki Śląskiej w międzynarodowym konsorcjum. System, umożliwiający np. wybór ekologicznego wariantu podróży, powinien być gotowy do końca br.
Jak poinformował podczas czwartkowego briefingu profesor Politechniki Śląskiej Grzegorz Sierpiński z wydziału transportu i inżynierii lotniczej tej uczelni, aplikacja ETPlanner ma być częścią systemu powstającego w międzynarodowym projekcie badawczo-rozwojowym Electric Travelling. Jednym z założeń tego przedsięwzięcia jest wsparcie wdrażania elektromobilności w obszarach miejskich.
- Produktem finalnym ma być cały system informatyczny wspomagający zarówno osoby podróżujące, jak i władze lokalne. Będzie on składał się z kilku modułów - zasygnalizował Sierpiński. Do szerokiego grona mieszkańców kierowana ma być aplikacja ETPlanner, umożliwiająca planowanie podróży od drzwi do drzwi, z algorytmem optymalizowania tras uwzględniającym pojazdy elektryczne.
Kolejne przygotowywane elementy systemu są przeznaczone dla władz lokalnych: ETCharge (moduł wskazujący potrzeby rozwoju sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych na podstawie faktycznych podróży), ETSim - symulator różnych scenariuszy na wybranym obszarze (w oparciu o dane z ETPlannera) oraz ETReport (moduł raportowy prezentujący wyniki symulacji).
Aplikacja z funkcją planowania podróży ma dawać mieszkańcom wszystkie możliwości dostępne na danym obszarze - zbierając dane z wszystkich źródeł udostępnionych przez operatorów środków transportu. Powinna więc łączyć dane o komunikacji publicznej, formach transportu osobistego (własny rower, hulajnoga itp.) i współdzielonego, a także infrastrukturze transportu elektrycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.