Branżą, która intensywnie się rozwija w czasie pandemii jest e-commerce, co generuje dodatkowy popyt na pracowników logistyki i usług kurierskich. Według raportu OTTO Work Force aż 72 proc. nowych pracowników tymczasowych znalazło pracę w tych właśnie obszarach. Jeśli chcesz dorobić – to dobry kierunek poszukiwań.
Jolanta Jamioł-Juszczak z OTTo Work Force podkreśla, że w wyniku pandemii koronawirusa mocno ucierpiały takie branże jak gastronomiczna, eventowa czy produkcja przemysłowa. Kryzys gospodarczy sprawił, że wiele firm z tych sektorów zdecydowało się na redukcję zatrudnienia lub obniżkę wynagrodzenia. W efekcie, niemal z dnia na dzień, zatrudnienie straciła rzesza pracowników. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w czerwcu 2020 stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 proc., a liczba bezrobotnych wzrosła do ponad miliona osób.
- W poprzednich latach, w czasie wakacji, można było obserwować wzrost zapotrzebowania na pracowników sezonowych w branży produkcyjnej. Obecnie, ze względu na Covid-19, liczba wakatów w tym sektorze jest mniejsza. W tym roku nie ma również zamówień z branży związanej z eventami i imprezami masowymi, w której co roku zatrudnienie znajdowali głównie młodzi pracownicy sezonowi – mówi Tomasz Dudek, dyrektor OTTO Work Force Central Europe.
Z badania wynika, że znaczna część przedsiębiorstw nadal liczy straty spowodowane pandemią, ale są także takie branże, które w tym trudnym czasie umocniły swoją pozycję i intensywnie się rozwiają jak np. e-commerce.
W tych firmach nastąpił wzrost zapotrzebowania na pracowników tymczasowych. Na zatrudnienie można więc liczyć także w powiązanych z e-commerce branżach jak usługi kurierskie i logistyczne. Potrzebują one nowych pracowników tymczasowych do centr logistycznych, biur, magazynów, sortowni czy do pracy w terenie.
- W nowej rzeczywistości rynkowej w niektórych branżach pojawiło się większe niż dotychczas zapotrzebowanie na personel. Spośród naszych nowo zatrudnionych pracowników tymczasowych niemal połowa znalazła zatrudnienie w usługach kurierskich, a 25 proc. w logistyce. Jest to związane głównie ze wzrostem pozycji branży e-commerce, która w czasach pandemii odnotowała bardzo duży przyrost klientów – mówi Tomasz Dudek.
Według raportu spośród nowych pracowników tymczasowych zatrudnionych w czasach Covid-19 niemal połowa znalazła pracę w branży usług kurierskich. Co czwarty został zatrudniony w logistyce, 23 proc. w produkcji, a 5 proc. w branży spożywczej.
Nowa sytuacja rynkowa zmusiła wiele osób do przekwalifikowania się i podjęcia pracy tymczasowej. W badaniu OTTO Work Force Polska 68 proc. nowo zatrudnionych pracowników tymczasowych wskazało, że w wyniku pandemii musiało podjąć pracę w zupełnie innej branży niż dotychczas. Mimo wszystko aż 70 proc. respondentów wskazało, że nie zamierza wrócić do poprzedniej branży nawet jeśli sytuacja gospodarcza ulegnie poprawie. 21 proc. badanych rozważa taką możliwość, a 9 proc. jeszcze nie podjęło decyzji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.