Grupa ZE PAK w ostatnich latach wyłączyła urządzenia o mocy 1293 MW i podąża w kierunku zielonej transformacji. Spółka poinformowała, że w następnych latach będzie wyłączać kolejne jednostki zasilane węglem znajdujące się w Elektrowniach Pątnów I i Konin. ZE PAK ma w planach także uruchamianie kolejnych instalacji OZE funkcjonujących w oparciu o energię słoneczną, wiatrową oraz produkujących wodór.
Zgodnie ze złożonym wnioskiem o zmianę pozwolenia zintegrowanego dla Elektrowni Pątnów I i Elektrowni Konin Grupa planuje wycofanie pozostałych bloków węglowych z eksploatacji. Na liście znalazły się dwa kotły w układzie kolektorowym w konińskiej siłowni. Mają one zostać definitywnie wyłączone do końca 2022 r. W elektrowni Pątnów wyłączone do 2030 r. mają zostać wyłączone trzy bloki węglowe. Wcześniej w tym zakładzie funkcjonowało sześć takich jednostek wytwórczych.
ZE PAK informuje, że bloki węglowe są zastępowane jednostkami wytwarzającymi energię ze źródeł odnawialnych. W Koninie jest to blok biomasowy o mocy 50 MW eksploatowany od połowy 2012 r. Jesienią 2021 ma do niego dołączyć jednostka o tej samej mocy także zasilana biomasą.
Na wyłączone 1293 MW przypadło 5 bloków węglowych o mocy 120 MW każdy w Elektrowni Adamów, wspomniane bloki w Pątnowie I - 3 jednostki o mocy 200 MW każda oraz turbozespoły w Koninie o mocy 93 MW.
W połowie 2021 r. Grupa planuje oddać do eksploatacji farmę fotowoltaiczną o mocy nominalnej 70 MWp. Inwestycja zlokalizowana jest na terenach wsi Janiszew i Koźmin w gminie Brudzew. Obszar inwestycji stanowi zrekultywowany teren po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego prowadzonej przez kopalnię Adamów na odkrywce Koźmin. Powierzchnia netto terenu przeznaczona pod inwestycje wynosi 100,7 ha.
P
onadto w kwietniu br. ZE PAK podpisał kontrakt na zakup elektrolizera do produkcji wodoru. Do procesu elektrolizy wykorzystywana będzie energia elektryczna wytworzona w jednostkach wytwórczych Elektrowni Konin pracujących w oparciu o biomasę (OZE). Realizowany projekt wykorzystuje technologię PEM (Proton Exchange Membrane), co oznacza, że produkowany wodór będzie powstawał bez szkodliwych produktów ubocznych. W pierwszym etapie budowy wytwórni wodoru zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie 2,5 MW, a po zainstalowaniu drugiego elektrolizera zapotrzebowanie wzrośnie do 5 MW i umożliwi produkcję 2 t wodoru na dobę. Ilość wodoru wyprodukowana z jednego elektrolizera pozwoli na eksploatację ok. 50 autobusów na dobę, z których każdy przejedzie dziennie ok. 250 km.
W Grupie Kapitałowej systematycznie prowadzone są prace rekultywacyjne na terenach, gdzie zakończona została eksploatacja odkrywek węgla brunatnego. Grupa zrekultywowała w ostatnich dziesięciu latach ok. 1 500 ha terenów pokopalnianych za kwotę około 56 mln zł. W wyniku prac rekultywacyjnych powstają m.in. zbiorniki wodne przeznaczone do celów rekreacyjnych ale i również mające funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne, tereny rolnicze zbywane lokalnym rolnikom, tereny leśne przekazywane Lasom Państwowym, tereny przeznaczone do rekreacji z przeznaczeniem do wykorzystania przez lokalny samorząd oraz tereny przeznaczone na inwestycje związane z produkcją energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.