Grupa ZE PAK w ostatnich latach wyłączyła urządzenia o mocy 1293 MW i podąża w kierunku zielonej transformacji. Spółka poinformowała, że w następnych latach będzie wyłączać kolejne jednostki zasilane węglem znajdujące się w Elektrowniach Pątnów I i Konin. ZE PAK ma w planach także uruchamianie kolejnych instalacji OZE funkcjonujących w oparciu o energię słoneczną, wiatrową oraz produkujących wodór.
Zgodnie ze złożonym wnioskiem o zmianę pozwolenia zintegrowanego dla Elektrowni Pątnów I i Elektrowni Konin Grupa planuje wycofanie pozostałych bloków węglowych z eksploatacji. Na liście znalazły się dwa kotły w układzie kolektorowym w konińskiej siłowni. Mają one zostać definitywnie wyłączone do końca 2022 r. W elektrowni Pątnów wyłączone do 2030 r. mają zostać wyłączone trzy bloki węglowe. Wcześniej w tym zakładzie funkcjonowało sześć takich jednostek wytwórczych.
ZE PAK informuje, że bloki węglowe są zastępowane jednostkami wytwarzającymi energię ze źródeł odnawialnych. W Koninie jest to blok biomasowy o mocy 50 MW eksploatowany od połowy 2012 r. Jesienią 2021 ma do niego dołączyć jednostka o tej samej mocy także zasilana biomasą.
Na wyłączone 1293 MW przypadło 5 bloków węglowych o mocy 120 MW każdy w Elektrowni Adamów, wspomniane bloki w Pątnowie I - 3 jednostki o mocy 200 MW każda oraz turbozespoły w Koninie o mocy 93 MW.
W połowie 2021 r. Grupa planuje oddać do eksploatacji farmę fotowoltaiczną o mocy nominalnej 70 MWp. Inwestycja zlokalizowana jest na terenach wsi Janiszew i Koźmin w gminie Brudzew. Obszar inwestycji stanowi zrekultywowany teren po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego prowadzonej przez kopalnię Adamów na odkrywce Koźmin. Powierzchnia netto terenu przeznaczona pod inwestycje wynosi 100,7 ha.
P
onadto w kwietniu br. ZE PAK podpisał kontrakt na zakup elektrolizera do produkcji wodoru. Do procesu elektrolizy wykorzystywana będzie energia elektryczna wytworzona w jednostkach wytwórczych Elektrowni Konin pracujących w oparciu o biomasę (OZE). Realizowany projekt wykorzystuje technologię PEM (Proton Exchange Membrane), co oznacza, że produkowany wodór będzie powstawał bez szkodliwych produktów ubocznych. W pierwszym etapie budowy wytwórni wodoru zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie 2,5 MW, a po zainstalowaniu drugiego elektrolizera zapotrzebowanie wzrośnie do 5 MW i umożliwi produkcję 2 t wodoru na dobę. Ilość wodoru wyprodukowana z jednego elektrolizera pozwoli na eksploatację ok. 50 autobusów na dobę, z których każdy przejedzie dziennie ok. 250 km.
W Grupie Kapitałowej systematycznie prowadzone są prace rekultywacyjne na terenach, gdzie zakończona została eksploatacja odkrywek węgla brunatnego. Grupa zrekultywowała w ostatnich dziesięciu latach ok. 1 500 ha terenów pokopalnianych za kwotę około 56 mln zł. W wyniku prac rekultywacyjnych powstają m.in. zbiorniki wodne przeznaczone do celów rekreacyjnych ale i również mające funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne, tereny rolnicze zbywane lokalnym rolnikom, tereny leśne przekazywane Lasom Państwowym, tereny przeznaczone do rekreacji z przeznaczeniem do wykorzystania przez lokalny samorząd oraz tereny przeznaczone na inwestycje związane z produkcją energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie wiem po co zamykane są bloki skoro aby wyprodukować 1 Mw energii elektrycznej potrzebny jest około 300-1000 litrów gazu a wiemy że gaz jest czystszym paliwem niż węgiel brunatny którego kopalnia nie powinna być zamykana bo węgiel można sprzedać w postaci brykietu czyli odbudować starą brykietownie z Funduszy Europejskich w sumie cena węgla w KWB Konin to około 78 złotych cennik z archive web chyba z roku 2003-2010. W sumie kopalnia Konin wydobywa około 6 milionów ton węgla rocznie czyli ma obroty ponad 400 milionów złotych. Ja radził bym panu Zygmuntowi Solorzowi sprawdzić raporty ZE PAK w których wynika że Elektronie i Kopalnia pochłania około 80 megawatów na godzinę a powinna sama kopalnia max 20 megawatów. Chyba jest pan okradany na około 60 megawatów na godzinę. Dzięki moim informacj pan zarobi dużo pieniędzy. Powinienem dostać wynagrodzenie moje konto na twiterze do kontaktu KrystianAndrz20 Linki: ri zepak com pl/upload/files/ZEPAK_2018-R_Sprawozdani e_Zarzadu_Z_Dzialalnosci_ZE_PAK_SA_final -sig-sig-sig pdf ri zepak com pl/upload/files/ZEPAK_2016-R_Sprawozdani e_Zarzadu_Z_Dzialalnosci_Jednostka_publi kacja pdf lm pl/aktualnosci/informacja/124831/barbork a_w_kiepskich_nastrojach kopalnia_czeka_na_oscislowo
Nie wiem po co zamykane są bloki skoro aby wyprodukować 1 Mw energii elektrycznej potrzebny jest około 300-1000 litrów gazu a wiemy że gaz jest czystszym paliwem niż węgiel brunatny którego kopalnia nie powinna być zamykana bo węgiel można sprzedać w postaci brykietu czyli odbudować starą brykietownie z Funduszy Europejskich w sumie cena węgla w KWB Konin to około 78 złotych cennik z archive web chyba z roku 2003-2010. W sumie kopalnia Konin wydobywa około 6 milionów ton węgla rocznie czyli ma obroty ponad 400 milionów złotych. Ja radził bym panu Zygmuntowi Solorzowi sprawdzić raporty ZE PAK w których wynika że Elektronie i Kopalnia pochłania około 80 megawatów na godzinę a powinna sama kopalnia max 20 megawatów. Chyba jest pan okradany na 60 megawatów na godzinę. Dzięki moim informacji pan zarobi dużo pieniędzy. Powinienem dostać wynagrodzenie moje konto na twiterze do kontaktu KrystianAndrz20 Linki: ri zepak com pl/upload/files/ZEPAK_2018-R_Sprawozdani e_Zarzadu_Z_Dzialalnosci_ZE_PAK_SA_final -sig-sig-sig pdf ri zepak com pl/upload/files/ZEPAK_2016-R_Sprawozdani e_Zarzadu_Z_Dzialalnosci_Jednostka_publi kacja pdf lm pl/aktualnosci/informacja/124831/barbork a_w_kiepskich_nastrojach kopalnia_czeka_na_odciskowo