KGHM ZANAM, spółka z Grupy KGHM Polska Miedź, zaprezentował prototyp nowego wozu transportowego z napędem elektrycznym. Dla polkowickiej spółki to pierwszy krok w kierunku działań związanych z niskoemisyjną gospodarką energetyczną. Obecnie wóz jest w trakcie testów poligonowych.
ZANPER to pierwszy pojazd z napędem elektrycznym wyprodukowany przez KGHM ZANAM, który dedykowany jest do transportu osób pod ziemią. Pojazd ten ma być wykorzystywany również do przewozu osób poszkodowanych w wypadkach, a także transportu materiałów. Wóz spełnia wszelkie normy związane z ergonomią i bezpieczeństwem pracy. Jego konstrukcja oraz zastosowanie w nim m.in. instalacji elektrycznej opartej o sterowniki PLC i magistralę CAN, a także wprowadzenie najnowszych rozwiązań takich jak: powłoka antykorozyjna czy nowe technologie w zakresie połączeń elektrycznych mają sprzyjać pracy w niezwykle wymagającym środowisku podziemnym. Przy tym urządzeniu konstruktorzy wykorzystali wieloletnie doświadczenie wypracowane przy projektowaniu i produkcji samojezdnych maszyn górniczych.
– Wprowadzenie napędu elektrycznego do pojazdu ZANPER było głównym założeniem tego projektu. Dla nas to pewnego rodzaju początek ofensywy w dziedzinie niskoemisyjnych maszyn górniczych. Chcemy w przyszłości uzupełniać ofertę KGHM ZANAM o kolejne modele elektryczne, które zminimalizują emisję szkodliwych substancji w środowisku podziemnym – wyjaśnił Krzysztof Okrent, dyrektor Działu Rozwoju Maszyn i Urządzeń w KGHM ZANAM.
W tym roku spółka ma również w planach budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MW, która ma powstać na terenie Zakładu Legnica. Będzie to pierwszy projekt realizowany w ramach programu zielonej energii prowadzony przez KGHM Polska Miedź.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.