Sześcioma ścianami prowadzą obecnie wydobycie brygady kopalni Pniówek. Prace przygotowawcze realizowane są w 16 przodkach. Na przełomie sierpnia i września ruszy kolejna ściana, B6 w pokładzie 404/2. Trwa właśnie jej zbrojenie.
Ściana 404/2 ma być wysokowydajna. Zakładane wydobycie to ok. 3 tys. surowca t na dobę. Równolegle trwają prace przy pogłębianiu szybu IV, który w przyszłości umożliwi dotarcie do 23 ścian eksploatacyjnych. Kontrakt realizuje Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Górnicze ROW-JAS. Rozpoczęły się również roboty w szybie III. Chcąc utrzymać kopalnię i jej dotychczasowy model opierający się na prowadzeniu wydobycia jednocześnie z sześciu ścian, trzeba będzie w perspektywie najbliższych lat podjąć wydobycie z poziomu 1140. Zasoby przemysłowe udostępnione robotami górniczymi do głębokości 1140 m określone zostały na 79,99 mln t, a zasoby operatywne oszacowano na 54,3 mln t.
Należy podkreślić, że po wydłużeniu górniczego wyciągu szybowego do poziomu 1000 zaszła konieczność wybudowania na nowo powstałym poziomie pompowni głównego odwadniania wraz z chodnikami pojemnościowymi, w których zmieścić się może łącznie 2130 m sześć wody. W trosce o środowisko naturalne w pawłowickim Pniówku uruchomiono pompownię głównego odwadniania odprowadzającą wody z poziomów 1000 i 830 na poziom 705. Wody poeksploatacyjne odprowadzane na powierzchnię są czyste. Trafiają do rzeki Odry poprzez kolektor Olza.
Warto wspomnieć, że w lutym br. zakończono pierwszą część badań terenowych rzek w polsko-czeskiej pogranicznej części województwa śląskiego, realizowanych w ramach projektu SUWAT. Jest on prowadzony przez GIG i Uniwersytet Techniczny VSB w Ostrawie, dotyczy współpracy transgranicznej w monitorowaniu skażenia chemicznego i radiacyjnego wód powierzchniowych przez wody kopalniane. Wody zasolone wprowadzane są do rzeki Odry poprzez 51 dysz rozmieszczonych w dnie na całej szerokości koryta Odry, co umożliwia wymieszanie wód na krótkim odcinku rzeki. Stan Odry monitorowany jest z wykorzystaniem internetowego systemu do pomiarów natężenia przepływu w rzekach dokonywanych zarówno na terenie Republiki Czeskiej jak i na terenie Polski. Wody dołowe pochodzące z odwodnienia kopalń zawierające zawiesinę, jony baru lub radu zostają oczyszczone na terenie kopalń. Ze względu na zasolenie wód kopalnianych, w których stężenie chlorków i siarczanów utrzymuje się na poziomie około 20 000 mg /l, wprowadzanie tych wód do rzeki Odry jest ściśle dostosowywane do wielkości przepływu oraz od stężenia soli w rzece przed przekrojem dozowania wód kopalnianych. Rzeki Odra i Olza dopływając z Czech zawierają już ok. 450 t sumy jonów chlorkowych i siarczanowych. Kolektorem Olza wprowadza się także około 550 ton tych jonów w ciągu doby. Eksperci potwierdzili, że dotychczasowe wyniki polsko-czeskich badań w rejonie oddziaływania wód kopalnianych wprowadzanych do rzeki Odry jednoznacznie wskazują na pozytywny efekt pracy systemu retencyjno-dozującego Olza w skali regionalnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.