W środę, 8 lipca uroczyście otwarto nowy budynek Akademii Górniczo -Hutniczej w Krakowie. Inwestycja od października będzie służyć studentom i pracownikom dwóch wydziałów: Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej - poinformowali portal netTG.pl w nadesłanym komunikacie przedstawiciele AGH.
Nowy, sześciokondygnacyjny budynek o kubaturze ok. 14 tys. m sześc. i powierzchni użytkowej wynoszącej 2,8 tys. m kw. usytuowany jest przy ul. Reymonta 13A. Znajdują się w nim pomieszczenia dydaktyczne oraz laboratoryjne dwóch wydziałów AGH. Budynek posiada system ogrzewania geotermalnego opartego na pompach ciepła, a także jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Całkowity koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to ok. 30 mln zł, a budowa obiektu rozpoczęła się w 2018 r.
Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu posiada w nowym budynku 15 laboratoriów, w tym m.in. przeznaczone do zajęć z geoenergetyki, rzeczywistości rozszerzonej czy niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Wydział prowadzi rozległe badania w sektorze utrzymania bezpieczeństwa energetycznego. Działania z tym związane wymagają bezpośredniego kontaktu z węglowodorami, które wydobywane są ze złóż oraz transportowane do odbiorców. Dlatego wszystkie laboratoria zostały wyposażone w nowoczesne instalacje wentylacyjne umożliwiające pracę z gazami i lotnymi cieczami. Ciekawostką jest wykonanie dwóch otworów wiertniczych w piwnicy budynku w celu uzyskania warunków badawczych jak najbardziej odzwierciedlających sytuację rzeczywistą na złożu węglowodorów.
Z kolei Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej w nowym budynku zagospodarował dla swoich studentów 10 nowych pracowni, gdzie będzie kształcić ich m.in. z zakresu napędów elektrycznych w pojazdach samochodowych, techniki mikroprocesorowej, bezprzewodowej transmisji danych i energii, a także sensoryki samochodowej. W nowej pracowni znalazł się symulator wirtualnych jazd testowych. Dodatkowo studenci będą mogli swobodnie modelować systemy aktywnego bezpieczeństwa czy jazdy autonomicznej. Z kolei laboratorium biomechaniki będzie wyspecjalizowane w prowadzeniu takich przedmiotów jak inżynieria rehabilitacji ruchowej, telechirurgia i robotyka medyczna czy modelowanie procesów biologicznych.
Aby zrealizować inwestycję, władze AGH podjęły decyzję o przesadzeniu 34-letniej lipy, która stała wcześniej na miejscu wybudowanego obiektu. Przeniesione dwa lata temu drzewo rośnie obecnie nieopodal wejścia do nowo otwartego budynku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.