Senat w czwartek, 2 lipca, przegłosował uchwałę o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. klimatu. Licząca ponad 40 senatorów komisja ma zajmować się zagadnieniami m.in. neutralności klimatycznej, wdrażaniu polityki klimatycznych czy gospodarki obiegu zamkniętego.
Za przyjęciem uchwały, powołującej komisję nadzwyczajną ds. klimatu głosowało 50 senatorów, 17 było przeciw, 30 się wstrzymało.
Zgodnie z uchwałą komisja liczy 43 członków, chociaż jeden z senatorów - Jan Maria Jackowski z PiS - zapowiedział wycofanie się ze składu.
Uzasadniając projekt uchwały, powołującej komisję senator Stanisław Gawłowski (KO) podkreślał, że Polska od wielu lat aktywnie uczestniczy w globalnych negocjacjach dotyczących zmian klimatycznych. Wskazał też, że powołano ostatnio Ministerstwo Klimatu, co "w sposób naturalny" stwarza w Senacie przestrzeń do powołania komisji ds. klimatu.
Zgodnie z uchwałą, zadaniem Komisji jest rozpatrywanie i opracowywanie spraw dotyczących: neutralności klimatycznej, bioróżnorodności, gospodarki w obiegu zamkniętym, strategii przemysłowej na rzecz klimatu, inteligentnego i zrównoważonego transportu, adaptacji do zmian klimatu, w tym ochrony przed powodzią i suszą, strategii "od pola do stołu".
Komisja ma brać udział w kształtowaniu polityki klimatycznej, wdrażaniu polityki klimatycznej w Polsce, efektywności energetycznej, rozwoju i wspieraniu odnawialnych źródeł energii, ma się zajmować społeczno-ekonomicznymi aspektami transformacji klimatycznej, zagadnieniami edukacji klimatycznej, finansowania w zakresie ochrony powietrza i transformacji klimatycznej, zagospodarowania wykorzystywanych do wytwarzania energii surowców naturalnych oraz ochrony powietrza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kolejna debata o ..niczym, czyli kolokwialnie bicie piany.