Pięćdziesiąt lat temu oddany został do użytku zalew Nakło-Chechło koło Miasteczka Śląskiego, czyli zalane wyrobisko po eksploatacji piasku podsadzkowego. W tym roku w następstwie stanu epidemii nie będzie nie tylko obchodów jubileuszowych, lecz także strzeżonych kąpielisk.
- Nie będzie w tym roku miejsc wyznaczonych do kąpieli. Nie otwieramy też pola biwakowego. Nie wydaje nam się to celowe - mówi Ludmiła Jaśkiewicz, kierownik Referatu Geodezji, Planowania Przestrzennego, Gospodarki Gruntami i Nieruchomościami w Urzędzie Gminy Świerklaniec.
Wyjaśnia, że z powodu stanu epidemii gmina nie zdążyła przeprowadzić procedur, koniecznych w celu wyznaczenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. M.in. nie przeprowadzono wymaganych prawem konsultacji, ani nie wykonano badań stanu wody.
- My jako gmina nie zalecamy kąpieli, chociaż ludzie już przyjeżdżają - mówi Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec.
Mimo tego - na mocy porozumienia, jakie zawarły Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i gmina - nad brzegiem jeziora tak jak i w poprzednim roku dyżurować będą ratownicy oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. Wystawione są też kosze na śmieci, odbywają się patrole policji, a Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świerklańcu pobiera od kierowców opłaty za wjazd na drogi dojazdowe do zalewu. Wysokość tych opłat nie zmieniła się od ubiegłego roku - wynoszą ne 15 zł w soboty i niedziele oraz 8 zł od poniedziałku do piątku.
Wjazd możliwy jest tylko od strony szosy łączącej Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie. Natomiast od strony Nowego Chechła mogą wjeżdżać tylko tamtejsi mieszkańcy i osoby posiadające zezwolenia. Na południowo-zachodnim brzegu, w miejscu dotychczasowego pola namiotowego, funkcjonować ma parking płatny specjalny, czynny od 8 do 22. Nie będzie można na nim nocować. Nad zalew można dojechać także w soboty i niedziele pociągiem wąskotorowym z Bytomia oraz z Miasteczka Śląskiego.
Nakło-Chechło znajduje się w północno-zachodniej części gminy Świerklaniec koło Miasteczka Śląskiego. Akwen powstał w miejscu, gdzie Przedsiębiorstwo Podsadzkowe Przemysłu Węglowego prowadziło wydobycie odkrywkowe piasku na potrzeby kopalń węgla. W 1968 r. rozpoczęto tworzenie zalewu, którego lustro wody zajęło 86 ha. Oficjalne otwarcie ośrodka sportowo-wypocznkowego nad zalewem nastąpiło 27 czerwca 1970 r. Na uroczystości obecni byli wiceminister górnictwa i energetyki Eryk Porąbka oraz przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach Jerzy Ziętek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.