- Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej cały czas trwają - zapewnił w czwartek, 25 czerwca, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Stany Zjednoczone są potencjalnym partnerem tej inwestycji - zaznaczył, nawiązując do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA.
Horała, pytany na antenie TVP1, czy zapadła już decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Polsce, przyznał, że przygotowania do budowy elektrowni jądrowej cały czas trwają. - Nie robimy tego na siłę w sposób zbyt pospieszny, bo jest rzeczą oczywistą, że polskiej energetyki nie oprzemy na energetyce jądrowej - podkreślił.
Wiceszef MI powiedział, że nie będzie tak, że za 10 lat większość energii w Polsce będzie pochodziła z energetyki jądrowej. Ocenił natomiast, że "taka elektrownia atomowa, 3-5 bloków energetycznych, może być wartościowym uzupełnieniem miksu energetycznego", dodatkowym źródłem energii, niezależnym od wahań cen surowców.
Horała mówił, że rząd chce wybudować taką elektrownię. - Stany Zjednoczone są potencjalnym partnerem, bo są jednym z nielicznych państw na świecie, które dysponują technologią dla tej energetyki najnowocześniejszą, najwyższej jakości - zaznaczył.
Przypomniał, że rozmawiali o tym również prezydenci: Andrzej Duda i Donald Trump podczas środowej wizyty naszego przywódcy w Waszyngtonie. - Jest otwarte pole do współpracy, do tego, żebyśmy z tych amerykańskich technologii korzystali - wskazał.
Jak mówił Horała, zdarzają się momenty, że polskiego węgla nie starcza na potrzeby krajowej energetyki węglowej, a cały czas rosnąca polska gospodarka tej energii będzie potrzebowała coraz więcej. - Nie zamierzamy oprzeć polskiej energetyki na atomie (...), ale 1-2 elektrownie atomowe będą zaspokajać dodatkowe zapotrzebowanie na energię, jakie się pojawi - ocenił.
Dodał, że musimy też rozwinąć np. morskie farmy wiatrowe, pozyskiwać dodatkowe źródła energii. - To nie stoi w sprzeczności z podtrzymaniem jak najczystszych technologii węglowych jako najważniejszego, a przynajmniej bardzo ważnego elementu tego miksu energetycznego jeszcze przez wiele lat - podkreślił.
Na wspólnej konferencji prasowej z Donaldem Trumpem w Białym Domu w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda powiedział, że "w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce". Również prezydent USA oświadczył, że Polska i USA pracują razem, aby "zawrzeć umowę, która będzie wspierać rozwój Polski w zakresie elektrowni jądrowych".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Po covid-19, samochodach elektrycznych tematem dyżurnym staje się teraz energetyka jądrowa.