W dobie pandemii, zmęczeni tym wszystkim, co się już wydarzyło, szukamy źródeł energii, które mogłyby dodać nam siły i motywacji do działania. Wspomoże nas w tym z pewnością słoneczna pogoda – nie jest tajemnicą, że bardzo poprawia nastrój i pobudza nasz organizm. Znoszenie kolejnych obostrzeń, możliwość spotykania się z ludźmi, choćby z zachowaniem dystansu, w restauracyjnym ogródku czy na łonie natury z pewnością naładuje nasze akumulatory.
Kontakt z naturą przynosi nam same korzyści: dotlenia organizm, uspokaja, pomaga nam w koncentracji uwagi, wyciszeniu, obniżeniu negatywnych emocji, co sprzyja rozwiązywaniu trapiących nas problemów. Po wymianie doświadczeń z innymi ludźmi, po rozmowach z nimi, nabierzemy siły i motywacji, będziemy mogli przyjąć inną perspektywę, uwierzyć, że będzie lepiej. Pewnie mieliśmy na ten rok jakieś plany, które w związku z pandemią musieliśmy zmienić, tak jak zmieniła się rzeczywistość wokół nas i sytuacja gospodarcza. Spójrzmy teraz świeżym okiem i zastanówmy się: jak dostosować nasze plany i postanowienia do obecnej rzeczywistości, czego warto się nauczyć, co teraz będzie nam potrzebne, w jakim kierunku iść. Im więcej zobaczymy możliwości, tym większe prawdopodobieństwo, że któreś z naszych planów się powiodą. Wtedy odczujemy satysfakcję po zrealizowanych zadaniach i poczujemy energię do działania, która napędza nas do kolejnych wyzwań.
Psychika istnieje w nierozerwalnym związku z ciałem, o które pieczołowicie należy zadbać, żeby organizm funkcjonował optymalnie i wspomagał nasz rozwój w każdym obszarze. Przeprowadzono badanie internetowe (źródło https://www.swps.pl), którego przedmiotem było wyłonienie cech powszechnie uznanych, że mają związek z dobrym zdrowiem psychicznym. Wzięła w nim udział duża grupa osób, ok. 112 tysięcy, z prawie wszystkich krajów na świecie. Z wyników badań możemy odczytać, że niezależnie od wieku, płci, statusu materialnego, kraju pochodzenia i bagażu kulturowego, zdrowiu psychicznemu sprzyjają: ciekawość, wdzięczność, zdolność do przeżywania miłości, nadzieja, a także witalność. Rozwijanie w sobie tych cech jest zatem formą dbania o dobrostan psychiczny.
Nie służy naszej kondycji psychicznej ciągłe wracanie do trudnych doświadczeń, niepowodzeń, porażek, czyli nadmierne koncentrowanie się na trudnościach. Trzeba poznać i zrozumieć siebie, umieć dostosować to, co robimy, do swoich celów, zdolności, doświadczenia życiowego i możliwości działania, jakie mamy. Wzbudźmy swoją ciekawość i poszukajmy nowych pól aktywności czy szansy do samorealizacji. Wiele osób właśnie teraz, w dobie pandemii, odkryło swoje nowe talenty i cieszy się nowym hobby, które np. uruchomiło uśpioną do tej pory kreatywność. Jeśli jesteśmy świadomi swoich atutów, wierzymy w siebie, to łatwiej nam będzie określić to, czego nam jeszcze potrzeba, w jakim obszarze możemy się rozwijać.
Bywa, że nasze plany są drastycznie zmieniane za sprawą dotyczących nas okoliczności. Tak jest w przypadku osób pracujących w kopalniach. Przecież każdy zatrudniony pracownik ma swoje własne czy rodzinne plany, ale za sprawą rozprzestrzeniającej się pandemii te plany musiały zostać zmienione. Całe rodziny zostały w domach w ramach kwarantanny lub w oczekiwaniu na wynik testu na obecność wirusa. Biorąc pod uwagę, że dzieje się to w sytuacji, kiedy następuje już odmrażanie obostrzeń i gospodarki, jest to szczególnie trudne dla górników, którzy znaleźli się w ognisku zakażeń i są pełni obaw o zdrowie swoje i swojej rodziny. Miejmy tu jednak na uwadze siłę ich organizmów, zaprawionych w boju oraz wiarę i nadzieję, która dla braci górniczej jest niesłychanie ważna i zawsze umiera ostatnia.
W świetle zacytowanych badań właśnie te cechy sprzyjają dobrej kondycji psychicznej, są źródłem motywacji i charakteryzują górników, którzy się nie poddają. Mają oparcie w swoich bliskich, kiedy wracają do swoich domów, do kochanej rodziny, która daje im siłę do przetrwania w trudnych warunkach. Wielu pracowników kopalń prowadzi bardzo aktywny tryb życia. Biorą udział w zawodach sportowych lub poświęcają czas innym, nietuzinkowym zainteresowaniom po pracy, które przynoszą im radość, spełnienie marzeń i celów oraz dumę z wyników.
Uczestniczę w życiu pracowników kopalń od lat, w codziennej pracy oraz w wyjątkowych, kryzysowych sytuacjach i darzę ich oraz ich pracę wielkim szacunkiem. To teraz znowu jest właśnie taki czas, kiedy inni wokół już snują swoje nowe plany i żyją swoim życiem, a my ponownie musimy się zmotywować, zmobilizować, wyjść z opresji i głęboko wierzę, że na pewno to się uda, jak pokazują nam wszystkie poprzednie doświadczenia. Za nami już wiele wyzwań i trudności organizacyjnych, ale samodyscyplina, cierpliwość i niezłomność, obecne w codziennej pracy, pozwalają nam przetrwać ten czas epidemii koronawirusa. Górnicy nigdy się nie poddają.
Anna Bentkowska, psycholog z Departamentu Wsparcia HR Polskiej Grupy Górniczej
Na Wasze pytania specjaliści czekają pod e-mailem: psycholog@nettg.pl
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na szczęście w dzisiejszych czasach coraz bardziej rozwija się telemedycyna i dostęp do psychologa lub nawet psychiatry staje się łatwiejszy. Ja na przykład mieszkam w Otwocku pod W-wą, a konsultuję dziecko z psychologiem dziecięcym z Łodzi w klinice Magnus Medical- specjalistę poleciła mi przyjaciółka,