W maju firmy ograniczały zatrudnienie, ale w wolniejszym tempie niż w kwietniu - wskazało Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do danych GUS. Według resortu na statystyki wpływ miało m.in. zmniejszenie liczby pełnych etatów w celu zachowania miejsc pracy na skutek wykorzystania tarczy antykryzysowej.
W czwartek, 18 czerwca, Główny Urząd Statystyczny podał, że zatrudnienie w maju rdr spadło o 3,2 proc. vs konsensus spadku o 2,7 proc. i po spadku o 2,1 proc. w kwietniu. Wynagrodzenie w maju rdr wzrosło o 1,2 proc. vs konsensus wzrostu o 1,4 proc. i po wzroście o 1,9 proc. w kwietniu.
Według szacunków GUS zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju br. wyniosło 6 173,9 tys. osób, co oznacza spadek o 84,9 tys. (1,4 proc.) osób w stosunku do kwietnia. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5 119,94 zł i było wyższe o 1,2 proc. w stosunku do maja ubiegłego roku, ale o 3,1 proc. niższe niż w kwietniu br. - zaznaczył resort rozwoju.
Analitycy MR zwrócili uwagę, że zgodnie z danymi GUS w maju przedsiębiorcy wciąż ograniczali zatrudnienie, choć w wolniejszym tempie niż w kwietniu, kiedy liczba zatrudnionych spadła o 152,9 tys.
"Na wykazaną w badaniu liczbę etatów wpływ mają również pobierane przez pracowników zasiłki opiekuńcze, chorobowe czy też przebywanie na urlopach bezpłatnych - część tych pracowników mogła być więc niewykazana w statystyce zatrudnienia" - zaznaczyli.
Dodali, że znaczenie dla podawanych przez firmy wartości mogło mieć też zmniejszenie liczby pełnych etatów w celu zachowania miejsc pracy, w konsekwencji wykorzystania tarczy antykryzysowej.
Resort podkreślił, że skutki COVID-19 widoczne są w statystyce wynagrodzeń.
"Wzrost mierzony rok do roku drugi miesiąc z rzędu pozostaje na bardzo niskim poziomie" - wskazali.
Spadek w stosunku do kwietnia, oprócz wpływu pandemii, ma również wymiar sezonowy - w maju wynagrodzenia zwykle są niższe niż w kwietniu, co wynika z wypłacanych w tym miesiącu nagród.
Analitycy zaznaczyli, że narastająco w okresie pięciu miesięcy 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wzrosło w większości sekcji PKD od 1,3 proc. w sekcji "Zakwaterowanie i gastronomia" do 9,7 proc. w sekcji "Administrowanie i działalność wspierająca", co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 4,7 proc. Spadek o 5,4 proc. odnotowano w sekcji "Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.