KGHM w pierwszej kolejności kojarzy się z miedzią. Nie można się temu dziwić, skoro ten metal znajduje się w pełnej nazwie lubińskiego koncernu. Zapomina się jednak o tym, że KGHM także srebrem stoi. Z jego sprzedaży pochodzi ok. 12 proc. przychodów spółki.
KGHM jest drugim producentem srebra na świecie. Tak wynika z niedawno opublikowanego raportu World Silver Survey 2020. Liderem jest koncern Fresnillo z siedzibą w Meksyku, a trzecie miejsce zajął koncern Glencore. KGHM w raporcie został jeszcze raz doceniony, ponieważ zakłady skupione pod logo Polskiej Miedzi są uznawane za największą kopalnię srebra na świecie.
Produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 r. istnieje Wydział Metali Szlachetnych. Powstał on po to, żeby odzyskiwać obecne w rudzie miedzi cenne metale szlachetne – srebro, złoto i selen techniczny. Znajdują się one w tzw. czarnym błocie, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 proc. produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich, co wynosi około 31,1 kg. Metal w postaci gąsek jest zarejestrowany pod marką KGHM HG i posiada certyfikat rejestracji na nowojorskiej Giełdzie Handlowej NYMEX oraz certyfikaty Dobrej Dostawy, wystawione przez London Bullion Market Association. Głównymi odbiorcami srebra produkowanego przez KGHM są Wielka Brytania, USA i Belgia. Rekordowy dla koncernu pod względem produkcji srebra był 2019 r. Wówczas produkcja KGHM wyniosła 1 417 t i było to o 18 proc. więcej niż w roku 2018.
Srebro, ze względu na unikalne właściwości fizyczne, wykorzystywane jest w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce, energetyce i wielu innych. Ma także zastosowanie w najnowszych rozwiązaniach technologicznych, między innymi w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice. Ogółem przemysł zużywa ok. 40 proc. światowej produkcji srebra. Jest to również ceniony kruszec inwestycyjny.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Oby jak najwięcej uncji polskiego srebra! może wam się wydawać, że to interes wyłącznie państwowy, ale przypominam, że bogate państwo to i wyższe zarobki dla wszystkich i tak dalej - temat rzeka.
Progres jaki zaliczył w ostatnich latach KGHM jest imponujący. Oby to trwało dalej.
Wielkie ukłony w stronę zarządzających KGHM. Firma rośnie aż miło.