W ostatni weekend swoje podwoje dla fanów turystki industrialnej otworzył Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach. Czekano na to, aż 80 dni.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządzające obiektem oraz wpisaną na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Zabytkową Kopalnią Srebra z racji wydarzeń ostatnich tygodni musiało wprowadzić tzw. "peronówkę", czyli symboliczną opłatę za wejście. Jest to forma cegiełki, któa ma pomóc stowarzyszeniu złapać drugi oddech.
W ramach "peronówki"m która wynosi 6 zł / os. skorzystać można z bezpłatnej przejażdżki małą kolejką skansenową. Niewielki pociąg składający się z 5 wagoników jest w stanie przewieźć ponad 20 osób na raz. Z uwagi jednak na obecną sytuację jednorazowo będzie mogło przejechać naszą ciuchcią znacznie mniej pasażerów.
W ramach "peronówki"można także zwiedzić skansen z przewodnikiem lub wybrać samodzielną wycieczkę z audio i fotoprzewodnikiem. Wystarczy do tego własny smartfon lub tablet. Aby skorzystać z tej formy zwiedzania należy zeskanować telefonem lub tabletem kod qr i uruchomić w prosty sposób zwiedzanie na platformie #googlePOLY. Zalecane jest zabranie słuchawek, aby w czasie zwiedzenia z tabletem nie przeszkadzać innym.
SMZT wprowadziło specjalne środki bezpieczeństwa dla przebywających na terenie skansenu turystów oraz mieszkańców Tarnowskich Gór. W ubikacjach znajdują się ręczniki papierowe oraz środki dezynfekujące. Obsługa będzie także odpowiednio zabezpieczona. Po każdym przejeździe kolejką wagoniki będą dezynfekowane odpowiednim płynem. Teren jest rozległy i wszyscy na pewno się pomieścimy, ale mimo wszystko SMZT zaleca wzięcie ze sobą maseczek i zachowanie odpowiednich odległości.
Po otrzymaniu odpowiednich zaleceń sanepidu, zarząd Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej planuje otwarcie Zabytkowej Kopalni Srebra, czyli budynek nadszybia, gdzie znajduje się centrum obsługi turysty, ekspozycja historyczna, galeria pod kopułą, gastronomia oraz unikatowa podziemna trasa turystyczna. W najbliższym czasie zostanie także otwarty drugi obiekt z Listy światowego dziedzictwa UNESCO, a będący w zarządzie Stowarzyszenia, czyli Sztolnia Czarnego Pstrąga w parku Repeckim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.