Kilkanaście sudeckich sztolni ma otrzymać w najbliższych latach zabezpieczenie w postaci krat zabezpieczających. Kraty te mają być zamknięte w okresie jesienno-zimowym z uwagi na ochronę hibernujących nietoperzy. W okresie letnim zabezpieczenia te mogą być otwierane. Czy oznacza to automatycznie możliwość legalnej penetracji tych wyrobisk przez eksploratorów? Okazuje się, że nie.
- Osoba zainteresowana wejściem do sztolni musi uzyskać zgodę właściciela lub zarządcy terenu. Co do konieczności każdorazowego uzyskiwania takiej zgody, kwestia ta uzależniona jest od ustaleń z właścicielem czy zarządcą terenu. Sztolnie są miejscem zimowania nietoperzy – zwierząt objętych ochroną ścisłą na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia obowiązują wobec nich określone zakazy, w tym m. in. zakaz umyślnego zabijania, płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu. W związku z tym wejście do sztolni w okresie zimowania nietoperzy wymaga uzyskania zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek – informuje Katarzyna Łapińska, regionalny konserwator przyrody we Wrocławiu.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu w latach 2020-2023 realizuje zadanie pod nazwą „Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000”. W ramach inwestycji, nowe zabezpieczenia w postaci krat lub betonowych kręgów mają otrzymać sztolnia Rycerska w Górach Kamiennych, cztery sztolnie pozostałe po kopalni uranu i fluorytu w Kletnie oznaczone numerami 7, 12, 17 i 27, pouranowa sztolnia we wsi Janowa Góra i sztolnia w nieczynnym kamieniołomie łupków w Złotym Jarze w Górach Złotych. Prócz tego zabezpieczone mają być wyrobiska pozostałe po nieukończonej budowie ostatniej kwatery głównej wodza Trzeciej Rzeszy w Górach Sowich, oznaczone jako Soboń I i Soboń II.
Konserwacja bądź wymiana istniejących krat na nowe ma nastąpić w otworze wejściowym do podziemnej kopalni znajdującej się w kamieniołomie koło wsi Stolec, w sztolniach kopalni Augusta w Górach Sowich, w sztolni w Podlesiu koło Dzikowca niedaleko Nowej Rudy. Natomiast w górze Osówce jedno z wejść do podziemnej trasy turystycznej ma mieć wymienioną bramę wejściową. Tam też zabezpieczony ma być szeroki szyb.
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu nie planuje w tym roku podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie wejść do sztolni i wyrobisk pogórniczych w obiektach innych niż uwzględnione w projekcie pn. „Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000”. Natomiast w kolejnych latach podjęcie działań w odniesieniu do innych obiektów uzależnione będzie od ewentualnych potrzeb ich zabezpieczenia oraz posiadanych środków finansowych - dodaje Katarzyna Łapińska.
Opuszczone przed laty sudeckie sztolnie i kopalnie są od lat atrakcyjnym miejscami dla penetratorów i miłośników dawnego górnictwa kruszcowego. Część z nich, jak. np. Sztolnia Rycerska, dostępna jest bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.