Pomimo trudnej sytuacji związanej z zagrożeniem epidemicznym, rozpoczęła się rekrutacja na studia I stopnia, na kierunki prowadzone przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Będzie można studiować na jednym z trzech kierunków: Górnictwo i Geologia, Automatyka i Informatyka Przemysłowa oraz Inżynieria Bezpieczeństwa.
Tak jak w poprzednich latach, kierunek Górnictwo i Geologia Politechniki Śląskiej oferuje szereg specjalności studiowania, które dają możliwość uzyskania tytułu zawodowego inżyniera w wielu dziedzinach przemysłu, a możliwości zatrudnienia nie ograniczają się jedynie do górnictwa. Absolwenci specjalności „elektrotechnika i automatyka w górnictwie” są poszukiwani na rynku pracy nie tylko przez spółki górnicze, ale również przez inne przedsiębiorstwa, potrzebujące elektryków i automatyków. Inżynierem mechanikiem można zostać po ukończeniu specjalności „maszyny górnicze budowlane i drogowe” lub „maszyny i urządzenia górnicze i wiertnicze”.
Jest w czym wybierać
Ukończenie specjalności „budownictwo podziemne i ochrona powierzchni”, poza możliwością uzyskania zatwierdzenia kwalifikacji górniczych, daje możliwość zatrudnienia m.in. w przedsiębiorstwach zajmujących się budową infrastruktury podziemnej. Od lat dużą popularnością, szczególnie na studiach niestacjonarnych, cieszy się specjalność „eksploatacja złóż i zagospodarowanie odpadów”, na której kształceni są specjaliści znajdujący zatrudnienie w zakładach górniczych. Wydział wiąże też duże nadzieje z nową specjalnością pod nazwą „górnictwo odkrywkowe”. Duża liczba odkrywkowych zakładów górniczych w naszym kraju (ponad 7000) stwarza spore zapotrzebowanie na absolwentów. Kolejna specjalność, „geodezja górnicza”, gwarantuje absolwentom możliwość uzyskania uprawnień zawodowych nie tylko mierniczego górniczego, ale również w zakresie geodezji i kartografii powierzchniowej.
– Kształcimy również geologów w dwóch specjalnościach: „geologia górnicza i poszukiwawcza” oraz „geologia inżynierska i geotechnika”. Pierwsza z tych specjalności daje możliwość zdobycia uprawnień geologa górniczego, druga natomiast przygotowuje do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się oceną warunków geologiczno-inżynierskich i geotechnicznych dla potrzeb działalności budowlanej i górniczej – uściśla dr inż. Sergiusz Boron, prodziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Kierunek studiów Automatyka i Informatyka Przemysłowa, uruchomiony w 2018 r., zdążył już zdobyć zainteresowanie wśród młodych ludzi. W ub.r. kandydaci w 100 proc. wypełnili limit przyjęć. Nowoczesne laboratoria oraz wysokie kwalifikacje kadry nauczycielskiej są gwarancją ciekawych studiów i atrakcyjnej pracy po ich zakończeniu. Warto zaznaczyć, że ten kierunek ma profil praktyczny, tzn. większość zajęć związana jest z nabywaniem umiejętności praktycznych, tak cenionych przez potencjalnych pracodawców.
Duże zmiany przeszedł kierunek studiów Inżynieria Bezpieczeństwa. Zmieniony i uatrakcyjniony został program studiów, pojawiły się nowe specjalności studiowania. Z kolei absolwenci specjalności „bezpieczeństwo publiczne” mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w służbach rządowych lub samorządowych, powołanych do ochrony ładu i porządku publicznego. Kompetencje w zakresie bezpieczeństwa zawodowego, ale również w zakresie ochrony przeciwpożarowej, można uzyskać na specjalności „BHP i ochrona przeciwpożarowa”. Kolejne ze specjalności na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa to „inżynieria ochrony i zarządzanie kryzysowe”. Ostatnie miesiące pokazały dobitnie, jakie wyzwania stoją przed służbami, których zadaniem jest zapobieganie i łagodzenie skutków sytuacji kryzysowych.
GIBA niecierpliwie czeka
Na zakończenie prezentujemy nowego członka społeczności akademickiej.
– Jest nim maskotka Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej o imieniu GIBA. Ponieważ bardzo lubi młodych ludzi – mam nadzieję, że z wzajemnością – nie może już doczekać się powrotu studentów, którzy kontynuują naukę zdalnie. Czeka też z niecierpliwością na nowych, którzy rozpoczną naukę w zbliżającym się roku akademickim – dodaje dr inż. Sergiusz Boron.
Warto wiedzieć, że Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej przeszedł w ostatnich latach swoistą metamorfozę. W ub.r. studia na nim wybrało 350 studentów. Z czego 170 w trybie dziennym.
– To bardzo dobry wynik. Przyjęliśmy o ponad połowę więcej studentów niż rok wcześniej – potwierdza prof. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału.
W wyniku porozumień zawartych pomiędzy Politechniką Śląską a Jastrzębską Spółką Węglową, Polską Grupą Górniczą i Tauronem Wydobycie, studenci mają możliwość odbywania płatnych staży i praktyk zawodowych. Celem podpisanych umów jest przede wszystkim okresowe zatrudnianie w zakładach górniczych studentów Wydziału, w okresie wakacji i w czasie roku akademickiego, a tym samym dobre przygotowanie kadr dla górnictwa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.