Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że Ameryka Południowa stała się nowym centrum pandemii. Za sytuacja jest w Brazylii oraz w Chile i Peru. Na całym świecie wykryto już 5,7 mln przypadków COVID-19. Zmarły 352 tys. osób. Wyzdrowiało 2,4 mln pacjentów. Aktywnych przypadków jest niemal 3 mln. Trzeba pamiętać, że nie jest to rzeczywisty obraz pandemii.
W Brazylii sytuacja epidemiczna staje się coraz bardziej dramatyczna. Choruje tam według oficjalnych statystyk 394 tys. osób, zmarło 24,5 tys. We wtorek dzienna liczba ofiar po raz drugi była wyższa niż w Stanach Zjednoczonych, które są jak dotąd najbardziej dotknięte koronawirusem (1,7 mln zarażeń i 100 tys. zgonów).
Media cytują naukowców z Uniwersytetu w Pelotas, którzy twierdzą, że w w głównych brazylijskich miastach, takich jak Sao Paulo czy Rio de Janeiro, liczba zakażonych jest nawet siedmiokrotnie wyższa niż podają oficjalne źródła.
Trzecie miejsce w rankingu ilości zarażeń zajmuje Rosja – 370 tys. potwierdzonych przypadków i niemal 4 tys. zgonów. W Moskwie na 24 czerwca planowana jest defilada wojskowa, organizowana zwykle 9 maja. Wczoraj zapowiedział ją prezydent Władimir Putin. Poinformował, że zdaniem ekspertów w Rosji szczyt epidemii minął. W tym kraju liczba testów na milion mieszkańców wyniosła 64,5 tys.
Społeczne niezadowolenie narasta w Szwecji. Dzisiaj rano oficjalnie potwierdzono tam 34,4 tys. zarażeń. Bilans zgonów z powodu COVID-19 wzrósł tylko we wtorek o 96 do 4 125, co jest ponownie dużym dobowym przyrostem. Główny epidemiolog kraju Anders Tegnell otrzymuje anonimowe groźby śmierci.
Włoscy naukowcy ostrzegają, że aż co trzeci pacjent, u którego rozwinęły się objawy COVID-19, mogą mieć chroniczne problemy z układem oddechowym, pozostali mogą wymagać półrocznego leczenia i nadzoru. Tamtejsze stowarzyszenie uważa, że grozi to nowym kryzysem zdrowotnym.
Według lekarzy, płuca osób wyleczonych będą dalej zagrożone przez co najmniej pół roku, a prawie jedna trzecia będzie mieć z nimi chroniczne kłopoty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.