Ameryka Łacińska wyprzedziła pod względem liczby nowych zachorowań USA i Europę. To tam obecnie koronawirus jest najgroźniejszy. Tylko Brazylia notuje obecnie najwyższy dzienny przyrost zachorowań, po USA. Zarażonych jest tam oficjalnie 293 tys. osób, zmarło niemal 19 tys.
Przypominamy, pierwsze 41 przypadków potwierdzono w chińskim Wuhan 10 stycznia – a przynajmniej tak podają oficjalne tamtejsze źródła rządowe. Do 1 kwietnia na świecie było łącznie milion potwierdzonych zakażeń. Potem co około dwa tygodnie bilans zakażeń zwiększał się o kolejny milion. Obecnie przekroczył 5,1 mln (21 maja). Zmarło 320 tys. osób, aktywnych przypadków jest 2,7 mln, ozdrowieńców – 2 mln.
Media donoszą, że pochodzący z Birmy pastor, który głosił publicznie, że chrześcijanie są odporni na koronawirusa, a następnie sam się zaraził, stanął przed birmańskim sądem. Odpowie za łamanie zakazu zgromadzeń i odprawianie nabożeństwa. Około 20 wiernych, którzy wzięli udział w spotkaniach modlitewnych na początku kwietnia zachorowało na COVID-19 i zarażało kolejne osoby.
USA niezmiennie jest na pierwszym miejscu pod względem liczby zarażonych na świecie. Koronawirusa zdiagnozowano tam u 1,6 mln osób, zmarło 95 tys. pacjentów. Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, odnosząc się do wybuchu epidemii koronawirusa, że "niekompetencja Chin, i nic innego, doprowadziła do masowego, światowego zabójstwa!”
W Europie w przeliczeniu na milion mieszkańców w ciągu ostatniego tygodnia najwięcej zgonów z powodu koronawirusa odnotowała Szwecja. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania.
W zeszłym tygodniu liderem tego zestawienia była Belgia. Na drugim miejscu niezmiennie utrzymuje się Wielka Brytania. Wskaźnik śmiertelności w Szwecji wynosi 6,25, a w Wielkiej Brytanii 5,75. Dla porównania w Polsce współczynnik ten utrzymuje się na poziomie 0,47.
Koronawirus ponownie atakuje we Francji, gdzie zmarło w ciągu ostatniej doby 110 osób zakażonych. W sumie na COVID-19 zmarło tam 28 tys.
W Rosji potwierdzono już 317 tys. zarażeń, zmarło ponad 3 tys. osób. Liczba testów na milion obywateli przekroczyła tam 53,4 tys.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.