Polska, Bułgaria, Czechy, Grecja, Węgry, Litwa, Rumunia i Słowacja zawiązały koalicję i będą naciskać na UE, by ta wsparła finansowo i nie wykluczała technologii opartych na gazie ziemnym w dojściu do neutralności klimatycznej - przekazało w środę, 20 maja, PAP Ministerstwo Klimatu.
Sygnatariusze dokumentu skierowanego do KE, którego Polska była inicjatorem, podkreślają, że Europejski Zielony Ład, przewidujący osiągnięcie przez Wspólnotę neutralności klimatycznej po 2050 r. (emisja CO2 będzie się równała pochłoniętej), zakłada uruchomienie znacznych inwestycji, które pozwolą stać się Europie klimatycznym liderem.
"Aby tego dokonać, polityki UE powinny zapewniać synergię i elastyczność systemową, nie ograniczając jednocześnie konkurencyjności, stabilności dostaw energii i przystępności cenowej dla przemysłu i gospodarstw domowych. Odchodząc od stałych paliw kopalnych, musimy zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii, a także uwzględnić społeczne i ekonomiczne aspekty tego procesu, ze szczególnym naciskiem na przezwyciężenie konsekwencji obecnej sytuacji spowodowanej przez COVID 19" - zwróciło uwagę ministerstwo.
W dokumencie podkreślono, że polityka energetyczna i klimatyczna Unii powinna respektować różnice w poszczególnych krajach i przez to umożliwić im wdrożenie odpowiednio dostosowanych rozwiązań, które pozwolą im, jak i Wspólnocie, osiągnąć neutralność klimatyczną.
Według MK, transformacja energetyczna Europy jedynie w oparciu o odnawialne źródła energii - nie jest możliwa do zrealizowania z dnia na dzień, a jej koszty będą ogromne.
"Odchodzenie od węgla nie może wykluczyć jednocześnie innego paliwa kopalnego, jakim jest gaz ziemny, zwłaszcza że może on stanowić uzupełnienie dla OZE, bilansować je" - dodał resort.
W dokumencie przekazanym KE koalicja przypomina ponadto, że scenariusze zerowej emisji netto na 2050 r., określone w komunikacie "Czysta planeta dla wszystkich" - opublikowanym przez KE w 2018 r. potwierdzają, że paliwa gazowe nadal będą dostarczać znaczną część energii zużywanej w UE.
"Podczas zastępowania stałych paliw kopalnych, gaz ziemny i inne paliwa gazowe, takie jak biometan i gazy zdekarbonizowane, mogą znacząco obniżyć emisje dzięki dobrze znanym i sprawdzonym technologiom, przy kosztach, które nie ograniczają konkurencyjności UE" - wskazały państwa w dokumencie.
Przekonują w nim, że gaz ziemny może ograniczyć emisje gazów cieplarnianych (60 proc. mniej CO2 niż węgiel), ale także pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza, takich jak NOx i SOx (do 99 proc. mniej niż węgiel). Biometan z kolei ma neutralny wpływ na globalną emisję gazów cieplarnianych.
"Paliwa gazowe zapewniają najszybszą i najbardziej przystępną cenowo pośrednią drogę do gospodarki niskoemisyjnej, poprawy jakości powietrza i pozwalają na stopniowy i efektywny wkład w osiągniecie neutralności klimatycznej UE do 2050 r." - zaznaczono w dokumencie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.