W dniach 18-20 maja 2020 r. odbędzie się internetowa wersja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wypełniona transmisjami live, prezentacjami, rozmowami, webinariami i debatami online poświęconymi gospodarce, która – znalazłszy się w całkowicie nowej sytuacji – szuka odpowiedzi na podstawowe pytania. Udział zapowiedzieli, m.in., Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju, Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC, Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej, Michał Kurtyka, minister klimatu.
Otwarcie EEC Online odbędzie się o godz. 9.00, którego dokonają Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego i Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W poniedziałek przed uczestnikami pięć bloków tematycznych.
Nowa gospodarka, nowy świat
Kongres będzie szukał odpowiedzi na kluczowe pytanie o charakterze gospodarczym, cywilizacyjnym, kulturowym, społecznym – jak będzie wyglądał świat po pandemii. Dziedziny, w których zmieni się najwięcej: handel zagraniczny i logistyka, transport i mobilność, usługi, bezpieczeństwo i medycyna. Popyt na energię. Sytuacja na rynku pracy. Jakie zmiany w gospodarce będą miały charakter trwały, a jakie przejściowy? Czy cyfryzacja przyspieszy? Pandemia jako dramat, który może prowadzić do pozytywnych zmian. Wnioski z pandemii, które warto wyciągnąć już teraz.
Unia Europejska – odpowiedź na kryzys
Szybkość i skala reakcji UE a działania państw członkowskich. Krytycy: państwowe partykularyzmy, biurokratyczna ociężałość, opory przed zwiększeniem budżetu. Antykryzysowe zasilanie systemów ochrony zdrowia i gospodarek. Jak ukształtować wieloletni budżet Wspólnoty na lata 2021-2027, by był on częścią odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią. Nowe wieloletnie ramy finansowe nowym Planem Marshalla dla UE? Priorytety, ich hierarchia, harmonogram podejmowania decyzji i działań – cyfryzacja, dekarbonizacja, walka ze zmianami klimatu, Zielony Ład. Wieloletni budżet Unii jako silny sygnał inwestycyjny – opinie sektora finansowego i przedsiębiorców. Aktualne perspektywy UE i jej przyszły wpływ na restart gospodarek.
Energia, energetyka, rynek – inaczej
Konsekwencje dla strategii energetycznej państwa i dla firm: producentów, odbiorców i cen energii, a także dla rynku i inwestycji w energetyce.
Cyfryzacja – czas przyspieszenia?
Jak kształtować strategie, jak wspierać, by cyfryzacja nie pogłębiała różnic – dostęp do technologii, finansowania, zjawiska wykluczenia.
Razem bronimy gospodarki
Przykłady wspólnych działań biznesu na rzecz obrony podstaw gospodarki rynkowej, koniunktury, dorobku polskiej transformacji. O roli związków zawodowych w czasie pandemii. Jak bronić miejsc pracy w sytuacji zagrożenia dla istnienia firm opowie Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kolejne niczego nie wnoszące bicie piany, tym razem jako novum-w wersji elektronicznej